OHAL bitti, yasaklar bitmedi: Van’da etkinlik yapmak “güvenlik” gerekçesiyle 999 gündür yasak!

Van’da darbe girişiminin ardından güvenlik gerekçesi ile 21 Kasım 2016’da alınan eylem ve etkinlik yasağı 12 Ağustos’ta alınan kararla bir kez daha uzatıldı.

Van’da Eylem ve Etkinlik Yasaklarında 999. Gün

Hikmet Adal
İstanbul – BİA Haber Merkezi
16 Ağustos 2019, Cuma 13:08
Van’da 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde alınan eylem ve etkinlik yasağı bugün 999. gününde. Valilik tarafından her 15 günde bir alınan yasaklama kararı 12 Ağustos’ta tekrar uzatıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve insan hakları savunucusu Bedia Özgökçe Ertan ilk yasak kararından bu güne kentte üç valinin değiştiğini söyledi.

Yasakların her 15 günde bir kopyala-yapıştır metinlerle uzatıldığını ifade eden Özgökçe Ertan, yasakların düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“OHAL bitti, yasaklar bitmedi”

“Bu OHAL ile birlikte başlayan bir süreçti. OHAL bitti, 1 yılı aşkın süredir yasaklar devam ediyor.

“Özellikle belirli bir kesime karşı alınmış bir karar bu. Çünkü kentte kimi zaman bazı grupların eylem ve etkinlik yaptıklarına şahit oluyoruz. Onlara karşı herhangi bir yasaklayıcı tavır yok. Ancak biz düşüncemizi ifade etmek veya ne zaman bir açıklama yapmak istesek bu engelleniyor.

“Van’da sivil toplum örgütlerinin açıklamaları 999 gündür engelleniyor.

“Yasakçı bir zihniyeti kabul etmemiz mümkün değil. Bunun ne kanunda ne de Anayasa’da yeri var. Ancak fiilen her 15 günde bir düzenli olarak alınan kararla Van’da eylemler, etkinlikler ve basın açıklamaları yasaklanıyor.

“Kentte ilk yasak kararından bu yana üç vali değişti ama yasaklar konusunda değişen bir şey olmadı. Bu temelinde ayrımcı bir uygulamadır. Bir an önce sonlandırılması gerekir.”

Valiliğin yasak kararı

Valilik tarafından 12 Ağustos’ta alınan fakat 15 Ağustos’ta valiliğin internet sitesi üzerinden duyurulan yasaklama kararında şu ifadelere yer verildi:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı planlarını bertaraf etmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla 12/08/2019 tarihinden itibaren geçerli 26/08/2019 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile Van İli coğrafi sınırları içerisinde, açık alanlarda düzenlenecek her türlü yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikler YASAKLANMIŞTIR.”

(HA)

Kaynak: Bianet

**

Hakkari Valiliği de kentteki eylem ve etkinlik yasağını 1 ay daha uzattı. Valilik yasağa, 1 Eylül TKEP/L, 10 Eylül MLKP ve 15 Eylül MKP’nin kuruluş yıldönümlerini gerekçe gösterdi – Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org