21. Yüzyılda Sivil Direniş Taktikleri – Michael A. Beer (Kitap)

“Uygulanmış yüzlerce farklı şiddetsiz taktik örneğinden haberdar olmak ve sürekli yeni eylem biçimlerinin ortaya çıktığını kavramak harekete geçmenin önündeki en büyük engelleri; umutsuzluğu, bilgisizliği ve korkuyu yenmemizi sağlar.”

Bu kitabın temel amacı yeni taktiklerin keşfi. Ancak bu yalnızca basit bir belgeleme veya sınıflandırma çalışmasıdır denemez. İncelenen her bir yöntemle, farklı yer ve zamanlarda gerçekleşen sivil direniş hikayeleri dünyasına bir kapı açılıyor. Her bir yöntem; haklar, özgürlükler ve adalet için mücadele etme dürtüsünü gösterdiği gibi direniş mücadelesinde liderliğin yenilikçi ve uyum sağlayabilir olması gerekliliğini ortaya koyarak, halkın baskı karşısındaki azmine ve direncine dair içgörü sunuyor.

Sivil direnişle ilgili terimleri ve temel kavramları tanıtarak başlayan kitap, akımlar ve dünya çapında yeni sivil direniş taktiklerinin artışını etkileyen belli başlı faktörlerle devam ediyor. Ardından, mevcut taktik sınıflandırmasındaki eksikliklerin tespiti ve genişletilmiş yeni bir taktik listesi ile birlikte bu taktiklerin listelenmesinde kullanılan incelikli bir çerçeve çiziyor. Sonuç bölümünde, aktivistler ve uygulayıcılar, uzmanlar, alandaki araştırmacılar ve şiddetsiz hareketleri etkili biçimde desteklemekle ilgilenen diğer herkes için net çıkarımlar ortaya koyuyor.

Kaynak: Şiddetsizlik Merkezi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org