Vicdani retçi Osman Murat ülke’nin çevirisiyle Larzac’lı köylülerin şiddetsiz direnişi (Kitap)

1970’te hükümet, bölgedeki küçük bir askerî tatbikat alanını çevresindeki köy, çiftlik ve meraları da içine alacak şekilde genişletme kararı alır. Böylece, on yıl boyunca tüm Fransa’ya yayılacak muazzam bir köylü direnişi de başlamış olur.

Kaos Yayınlarından (Osman Murat ülke’nin çevirisiyle) yeni kitap.

Kitap, İst. Kitap Fuarı’na yetişmek üzere 4 Kasım’da çıkıyor.

LARZAC 1971-1981
Wolfgang Hertle
436 sayfa


Arka Kapak:
Larzac direnişinin şiddetsiz eylem ve sivil itaatsizlik örnekleriyle dolu mücadelesini anlatır bu kitap bize. Larzac bölgesi, Fransa’da koyun besiciliği, yayla ve meralarıyla tanınır. 1970’te hükümet, bölgedeki küçük bir askerî tatbikat alanını çevresindeki köy, çiftlik ve meraları da içine alacak şekilde genişletme kararı alır. O güne dek devlete ve hükümete sadakâtle bağlı olan bölgenin muhafazakâr çiftçi ve koyun besicileri bir anda orduyla karşı karşıya bulurlar kendilerini. Böylece, on yıl boyunca tüm Fransa’ya yayılacak muazzam bir köylü direnişi de başlamış olur.
Bu kitap, şiddetsiz direnişin ve itaatsizliğin envaî türünü sergileyen Larzac’lı köylülerin, birbirinden ilginç ve oldukça şaşırtıcı itaatsizlik eylemleriyle nasıl anti-militarist aktivistlere dönüştüğünü tanıklıklarla ve akıcı bir dille ortaya koymakta.”
Ossi Ülke

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org