ABD, çekildiği Nükleer Füze Anlaşması kapsamında yasaklanmış olan ilk füze testini gerçekleştirdi

ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nda (INF) yasaklanmış olan seyir füzesini test etti. Rusya “Silah yarışına çekilmeyeceğiz” dedi.

ABD, seyir füzesi test etti

ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) kapsamında yasak olan seyir füzesini test etti. Pentagon yaptığı açıklamada testin, ölçekli füzelerin geliştirilmesine katkı sağlayabileceğini belirtti.

DUVAR – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tesir menzili 500 kilometreyi aşan yeni bir orta ölçekli seyir füzesini denediklerini açıkladı.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, konvansiyonel yapılandırılmış karada konuşlu bir seyir füzesini California’nın San Nicolas adasında test etti. Test edilen füze mobil fırlatıcısından çıktı ve 500 kilometreden fazla bir uçuştan sonra isabetli şekilde hedefini vurdu” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, söz konusu denemeyle elde edilen verilerin, orta ölçekli füzelerin geliştirilmesine yardımcı olacağı belirtildi.

INF ANLAŞMASI KAPSAMINDA YASAKTI

Denenen seyir füzesinin, ABD’nin döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 8 Aralık 1987’de ile imzaladığı ve yakın zamanda çekildiği Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması kapsamında yasak olduğu ortaya çıktı. INF Anlaşması, ABD ile Rusya’nın menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre arasında olan karada konuşlu nükleer ve konvansiyonel füzeleri geliştirmesini yasaklıyordu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu ay başında Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) resmen sona erdiğini açıklamıştı. ABD de daha önce Rusya’nın INF Anlaşmasını ihlal ettiğini öne sürerek anlaşmadan tek taraflı çekildiğini duyurmuştu. (AA)

Kaynak: Gazete Duvar

**

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov: Silah yarışına çekilmeyeceğiz

ABD, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nda (INF) yasaklanmış olan seyir füzesini test etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov yaptığı açıklamada “Silah yarışına çekilmeyeceğiz” dedi.

DUVAR – Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çıkmasından sonra 500 km’den uzun menzilli ilk füze denemesi ile ilgili olarak, Washington’ın askeri gerginliği artırdığını belirtti.

Ryabkov, ABD’nin çekilmiş olduğu INF anlaşmasındaki standartların üstünde bir menzilde füze denemesi yapmasının üzücü olduğunu, bu denemenin bu yönde bir çalışmanın uzun zamandır yürütüldüğünü gösterdiğini ifade etti. Ryabkov, Moskova’nın kendisinin silah yarışına çekilmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

RYABKOV: ABD’NİN PROVOKASYONLARINA GELMEYECEĞİZ

“ABD’nin provokasyonlarına gelmeyeceğiz” diyen Rus Bakan, ABD yapmadığı sürece bu doğrultuda hiçbir yere füze konuşlandırmayacaklarını kaydetti. Ryabkov “Olanları çok sakin bir şekilde, duygusal olmayan bir biçimde karşıladığımızı vurguluyoruz. Olayların gidişatının tam da bu yönde gelişeceğini tahmin ediyorduk. Silah yarışına çekilmeyeceğiz. Dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fransa’da söylediği gibi, biz tek taraflı olarak söz konusu sistemlerin (orta menzilli füzeler) konuşlandırılması konusundaki yükümlülüklerimize sıkı bir şekilde bağlıyız” dedi.

“ABD’nin bu alanda istikrarsızlaştırıcı bir potansiyel oluşturmaya yönelik sıkı arzusu endişe verici” ifadelerini kullanan Ryabkov, Washington’ın iki haftadan biraz fazla bir süre önce resmen çekildiği anlaşmanın bu alanda bir düzenleme sağladığını hatırlattı. ABD’nin anlaşmadan çekilir çekilmez çok kısa bir süre içinde böyle bir deneme yaptığına dikkat ettiklerini belirten Ryabkov “Bu kadar süre içinde, eğer daha önceden hazırlık yapılmadıysa böyle bir deneme yapmak neredeyse imkânsız” dedi. (Sputnik TR)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org