ABD, Mısır’a 10 adet ‘Apache’yi gelecek ay teslim edecek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye Washington yönetiminin vadettiği Apache helikopterlerin gelecek ay Kahire yönetimine teslim edileceği sözü verdiği bildirildi.

ABD, Mısır’a ‘Apache’ verecek

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye Apache helikopterlerin ği sözü verdi

13.10.2014 19:47
KAHİRE – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye Washington yönetiminin vadettiği Apache helikopterlerin gelecek ay Kahire yönetimine teslim edileceği sözü verdiği bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Kahire’de gerçekleşen ve Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin de hazır bulunduğu Sisi-Kerry görüşmesinde, iki ülke ilişkilerini ilgilendiren çeşitli konular ile Mısır’daki siyasi gelişmeler ele alındı.

Görüşmede, Kerry ülkesinin başta ekonomi olmak üzere Mısır’da çeşitli alanlarda devam eden reformlara desteğini vurguladı ve söz konusu Apache helikopterlerin önümüzdeki ay teslim edileceğini bildirdi.

Mısır Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yunus el-Mısri de ABD’in vadettiği Apache helikopterlerinin yakında teslim alınacağını açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby de yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in Mısır Savunma Bakanı Sıdkı Subhi ile yaptığı telefon görüşmesinde Hagel’in, Mısır’ın teröre karşı verdiği mücadeleyi desteklemek için Washington yönetiminin 10 Apache helikopterin teslimatını planladığını doğruladığını kaydetmişti.

ABD, Mısır ve İsrail arasında barış anlaşmasının imzalandığı 1979 yılından beri her yıl Mısır’a 1,3 milyar doları askeri olmak üzere 1,5 milyar dolar yardım yapıyor.

dunya.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org