Obama’dan Sisi’ye jest: Teslimatları dondurulan F-16 uçakları ve füzeleri verecek

Obama, ABD’nin ulusal güvenlik menfaatleri için 12 adet F-16 savaş uçağı, 20 adet Harpoon füzesi ve 125 adete kadar M1A1 tank donanımının teslimatının gerçekleştirilmesini, özellikle yabancı askeri fon olmak üzere Mısır için 1.3 milyar dolarlık askeri yardım talebinin devam etmesi emrini verdi.

ABD Mısır’a F-16’ları verecek

Tolga Tanış/WASHINGTON
1 Nisan 2015
Washington, Mısır’da 2013’te yaşanan darbenin ardından Sisi Yönetimi’nin ülkede halka yönelik sertlik ve şiddet içeren uygulamaları üzerine Kahire’ye yapılan askeri yardımları askıya alıp başlattığı soruşturmayı tamamladı. Beyaz Saray, teslimatları dondurulan F-16 uçakları ve füzelerin Amerikan menfaatleri uyarınca Mısır’a verileceğini duyurdu.

AMERİKAN Yönetimi, nükleer programı nedeniyle İran’la yürütülen müzakerelerin tarihi bir dönüm noktasına geldiği hafta, görüşmeler nedeniyle kaygılar yaşayan bölgedeki müttefik ve ortaklarına yönelik diplomatik jestler yapmaya devam ediyor. Başkan Barack Obama’nın geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile beş aylık bir aradan sonra yaptığı 60 dakikalık telefon konuşması ve Suudi Arabistan’ın Yemen’de giriştiği askeri harekâta verilen desteğin ardından, Beyaz Saray bugün de Mısır’ın 1.5 yıldır bekletilen askeri yardımlarının serbest bırakıldığını duyurdu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü Bernadette Meehan adına yapılan yazılı açıklamada, “ABD’nin Mısır’la on yıllardır devam eden stratejik bir ilişkisi vardır” denilerek, 3 Temmuz 2013’te dönemin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesinin ardından büyüyen olaylar nedeniyle Mısır’a yapılan Amerikan askeri yardımları için başlatılan araştırmanın sonuçlandığı açıklandı. Ve Mısır’ın eski Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi’nin Müslüman Kardeşler üyesi Mursi’yi devrip başa geçmesi sonrası Mısır güvenlik güçlerinin Ağustos 2013’te halka yönelik şiddet içeren müdahalesi yüzünden dondurulan Amerikan askeri yardımlarının Amerikan menfaatleri uyarınca serbest bırakıldığı duyuruldu.

Meehan, açıklamasında şunları söyledi:

DEMOKRASİ SERTİFİKASI YOK
“Ağustos 2013 olayları sonrası, Başkan Obama, Mısır’a güvenlik yardımlarımızın geniş biçimde gözden geçirilmesi emri verdi. Süreç boyunca, Başkan’ın ulusal güvenlik ekibi, Mısır ve bölgedeki mevcut koşullar altında ABD ve Mısır için en çok ne tür yardımların anlamlı olacağını belirlemek için Mısır’la olan askeri yardım ilişkimizi dikkatli biçimde inceledi. Bu süreç şimdi tamamlandı. Yönetim, şimdiki mali yıl için Mısır’a ilave askeri yardım sağlanması konusunda Kongre tarafından sağlanan esnekliği kullanacak. Yönetim, bu yasadaki ‘demokrasi sertifikası’ (yeni silahlar ve Mısır bütçesine para yardımı yapabilmek için Amerikan Yönetimi’nin Mısır’daki demokratik uygulamaları dikkate almasını zorunlu kılan madde) denilen uygulamaya ise başvurmayacak. Alınan kararlar uyarınca da, ABD’nin ulusal güvenlik menfaatleri için Başkan Obama, 12 adet F-16 savaş uçağı, 20 adet Harpoon füzesi ve 125 adete kadar M1A1 tank donanımının teslimatının gerçekleştirilmesi emrini verdi. Başkan, özellikle yabancı askeri fon olmak üzere Mısır için 1.3 milyar dolarlık askeri yardım talebinin devam etmesi emrini verdi.”

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28612070.asp

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org