ABD’den Tayvan’a 1.3 milyar dolarlık silah satışı

ABD’nin acilen ‘bu yanlış karardan’ dönmesi ve Tayvan’a silah satışını durdurmasını isteyen Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai ” ABD’ye sert itirazımızı ifade ettik ve daha ileri eylemde bulunma hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

© REUTERS/ Patrick Lin
30.06.2017
ABD Dışişleri Bakanlığının, Tayvan’a 1.3 milyar dolarlık silah satışını onayladığı bildirildi. Bu ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinden bu yana Tayvan’a yapılan ilk silah satışı olma özelliği taşıyor.

ABD’li üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Tayvan hükümetine 1.3 milyar dolarlık silah satışını onayladı ve satış konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

​’TEK ÇİN POLİTİKAMIZDA DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL’

Yetkili, “ABD’nin uzun yıllardır sürdürdüğü politika gereği, Tayvan’a silah satışı kararı, Tayvan İlişkileri Kanunu’na uygun olarak ve Tayvan’ın savunma ihtiyaçları gözetilerek verilmiştir. Üç Ortak Bildiri ve Tayvan İlişkileri Kanunu’na dayalı ‘Tek Çin’ politikamızda bir değişiklik söz konusu değildir” diye konuştu.

Satışın detaylarına girmek istemeyen yetkili, paketin, Tayvan’ın savunma sistemlerinin analogdan dijitale çevrilmesi dahil, modernizasyonu da içerdiğini kaydetti.

ABD yönetiminin Tayvan’ın güvenliğini önemsediğini vurgulayan yetkili, “Tayvan’a yapılan silah satışlarının bölgedeki barış ve istikrara katkıda bulunduğunu” savundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce Tayvan liderini telefonla araması, Pekin ile Washington arasındaki ipleri germişti. Söz konusu satış iki ülkeyi yine karşı karşıya getirdi.

‘ÇİN HÜKÜMETİ VE HALKI ÖFKELENMEKTE ÇOK HAKLI’

Silah satışının ardından Çin’in Washington Büyükelçiliği “Çin hükümeti ve halkı öfkelenmekte çok haklı” ifadelerini kullanarak bir açıklama yaptı.

Açıklamda ABD’nin acilen ‘bu yanlış karardan’ dönmesi ve Tayvan’a silah satışını durdurması istendi.

Büyükelçilik silah satışının ‘Tayvan’daki bağımsızlık yanlılarına çok yanlış mesajlar gönderdiğini’ savundu.

South Morning Post gazetesinde yer alan habere göre Çin’in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai ” ABD’ye sert itirazımızı ifade ettik ve daha ileri eylemde bulunma hakkımızı saklı tutuyoruz” dedi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org