ABD, Suudi Arabistan’a 3 milyar dolar, BAE’ye 2,2 milyar dolar değerinde Patriot ve THAAD füzeleri satacak

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı 300 Patriot füzesinin satın alınmasını talep etti” ifadesi yer aldı.

ABD, Suudi Arabistan’a 300 Patriot satışını onayladı

Çarşamba, 3 Ağustos, 2022
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’a 3 milyar dolar değerinde 300 adet Patriot MIM-104E balistik füzesi ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 2,2 milyar dolar değerinde 96 adet THAAD füze sistemleri satışının onaylandığı duyuruldu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada anlaşmanın, 300 adet Patriot MIM-104E güdümlü gelişmiş taktik balistik füze (GEM-T) sistemlerinin yanı sıra araçlar, test ekipmanı, teknik ekipman, eğitim, yedek parça, onarım, nakliye ve kalite ekipleri, mühendislik ve lojistik destek hizmetleri sağlayan ekipler ve izleme programlarının sağlanmasını öngördüğü belirtildi.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı’nın Kongre’ye bu satış hakkında bilgi sunduğu ifade edildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı 300 Patriot füzesinin satın alınmasını talep etti” ifadesi yer aldı.

ABD, Başkan Joe Biden döneminin başında, Suudi Arabistan’daki hava savunma sistemlerinin çoğunu geri çekti. Biden göreve geldiğinde iki ülke arasındaki bir dizi silah anlaşması durdurulmuştu. Ancak Biden’ın bölgeye yaptığı son ziyaret, ABD’nin Suudi Arabistan ve BAE ile ilişkilerinde büyük bir atılımla sonuçlandı.

Kaynak: Şarku’l Avsat

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org