ABD’nin IŞİD’e karşı savaş planında Türkiye’de yer alacak

Türkiye, Suudi Arabistan ve Ürdün gibi bölge ülkelerinin de işbirliği ve katkılarına ihtiyaç duyacaklarını dile getiren Başkan Obama, “Bölgesel ortaklarımızın da örgütle mücadeleye müdahil olması gerekir çünkü burası onların bölgesi” dedi.

Obama: Türkiye IŞİD’le mücadelede müdahil olmalı

8 Eylül 2014, Pazartesi
Ağustos ayının başından bu yana Irak’ın kuzeyinde IŞİD’e karşı düzenlenen 130’dan fazla hava saldırısının emrini veren ABD Başkanı Barack Obama, radikal örgütle ilgili stratejilerini çarşamba günü açıklayacaklarını söyledi.

Bu bağlamda Türkiye, Suudi Arabistan ve Ürdün gibi bölge ülkelerinin de işbirliği ve katkılarına ihtiyaç duyacaklarını dile getiren Başkan Obama, “Bölgesel ortaklarımızın da örgütle mücadeleye müdahil olması gerekir çünkü burası onların bölgesi. IŞİD onlara bizden daha çok ciddi tehdit oluşturuyor.” dedi. Ortadoğu’daki sorunlara selefi Bush yönetiminin tam tersi bir yaklaşım sergilediği bilinen Obama, bölgeye asker gönderme niyetlerinin olmadığını yineledi. Dün Amerikan NBC televizyonuna verdiği mülakatta konuşan ABD Başkanı, “Bu, Irak savaşına benzeyen bir durum değil. Bölgeye 100 bin asker göndermek gibi bir niyetimiz yok.” diye konuştu. Obama’nın bölgesel destek çağrısına Arap Ligi’nden destek geldi. Arap Ligi’ne üye devletin dışişleri bakanları, dün bir araya geldikleri Mısır’ın başkenti Kahire’de açıkladıkları ortak bildiride, IŞİD’e karşı uluslararası ve bölgesel gerekli bütün önlemleri alacaklarını duyurdu.

Kapsamlı bir stratejinin yol haritasının belirlenmesi beklenirken radikal örgüte ABD’nin haftalardır düzenlediği hava saldırıları da devam etti. Dün ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre Amerikan savaş uçakları, ülkenin hidroelektrik potansiyeli en büyük ikinci barajı olan Hadisa Barajı’na yönelen IŞİD militanlarını taşıyan bir konvoyu dört füzeyle hedef aldı. IŞİD’in ülkedeki stratejik noktaları ele geçirmeye çalıştığını söyleyen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ABD’nin ülkenin batısındaki Anbar vilayetindeki hava saldırısını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. DIŞ HABERLER SERVİSİ

zaman.com.tr

Türkiye, 10 üyeli ‘çekirdek grup’ içerisinde – zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org