“ABD’den silahlı İHA almayacağız, o defter kapandı”

Türkiye Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, birkaç yıl önce silahlı insansız hava aracı (İHA) projesini ABD’nin reddetmesinin ardından Türkiye’nin kendi başına bu sistemleri geliştirdiğini anlattı.

‘Türkiye, ABD’den silahlı İHA almayacak’

26.05.2016
Türkiye Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, ABD’den silahlı İHA almayacaklarını belirterek, “Artık bizim açımızdan o defter kapandı” dedi.

ABD temasları kapsamında Atlantik Konseyi’nde ‘Türkiye’nin Savunma Sanayisi Politikası’ başlıklı panelde konuşan Demir, Türkiye ile ABD arasında birçok ortak savunma sanayi projesi olduğunu belirterek, Washington’ın bazı kritik projeleri reddetmesinin Ankara’yı söz konusu projeleri kendi başına yapmaya ittiğine işaret etti.

‘ABD KONGRESİ AYAK DİREDİ’

“Burada kinayeli bir şey söylemek istemem ama ABD’nin onaylamadığı bazı projeler için teşekkür ediyorum, çünkü bu durum bizi kendi sistemlerimizi geliştirmeye yöneltti” şeklinde konuşan Demir, birkaç yıl önce silahlı insansız hava aracı (İHA) projesini ABD’nin reddetmesinin ardından Türkiye’nin kendi başına bu sistemleri geliştirdiğini anlattı.

Türkiye’nin terörle mücadelesinde zaman zaman ABD’den yeterli desteği görmediğini belirten Demir, “NATO üyesi Türkiye terörle mücadele ederken, ABD Kongresi silahlı İHA ve bazı güdümlü mühimmatların satışında ayak diredi” dedi.

‘İHA DEFTERİ BİZİM AÇIMIZDAN KAPANDI’

Türkiye’nin bundan sonra ABD’den silahlı İHA almayacağını da sözlerine ekleyen Demir, “Artık bizim açımızdan o defter kapandı” diye konuştu.

ABD’nin bazı silah sistemlerinin satışında ‘ayak diremesinin’ Türkiye’yi kendi silahlarını yapmaktan alıkoymayacağını ifade eden Demir, Türk-Amerikan stratejik ilişkilerinin verimli bir şekilde sürmesinin önemine de vurgu yaptı.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9zYXZ1bm1hLzIwMTYwNTI2LzEwMjMwMDE1NDYvdHVya2l5ZS1hYmQtc2lsYWhsaS1paGEuaHRtbA–

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org