Af Örgütü: ABD, Afganistan’daki savaş suçlarını örtüyor

“İşgalin başlangıcından bu yana binlerce Afgan ABD güçleri tarafından öldürüldü ya da yaralandı. ABD askeri yargı sistemi askerlerini yasadışı öldürme ve diğer kötü muameleler konusunda hemen hiç bir zaman sorgulamıyor”

‘ABD potansiyel savaş suçunu bile soruşturmuyor’

Son güncelleme: 11 AĞUSTOS 2014 – TSİ 17:40

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ABD’yi Afganistan’da kendi güçleri tarafından öldürülen sivillerle ilgili doğru dürüst soruşturma yürütmemekle suçladı.

Af Örgütü savaş suçu olma ihtimali olan olayların bile soruşturulmadığını ve cezasız kaldığını öne sürüyor.

Örgütün hazırladığı rapor, ABD kuvvetleri tarafından Afganistan’da 2009 ile 2013 yılları arasında yapılan hava saldırıları ve gece baskınlarını kapsıyor.

NATO yetkilileri, Associated Press (AP) haber ajansına raporu inceleyerek yanıtlayacaklarını söylediler.

‘Çok ciddiye alıyoruz’

Bir sözcü AP’ye sivil can kayıpları konusundaki iddiaları son derece ciddiye aldıklarını bu konulardaki bütün raporları kapsamlı şekilde incelediklerini söyledi.

Afganistan’daki çatışmalarda ölen ve yaralanan sivillerin sayısı Birleşmiş Milletler rakamlarına göre, geçen yıl yüzde 14’lük bir artış gösterdi.

BM 2013 yılında yaklaşık 3 bin sivilin öldüğünü ve 5 bin 600 kişinin de yaralandığını bildirdi.

2013’deki can kaybının çoğu sivillerin Taliban tarafından yol kenarlarına yerleştirilen bombalara rastlaması ya da Afgan güçleri ile Taliban arasındaki çatışmaların ortasında kalmaları neticesinde meydana geldi.

Karzai rahatsız

Fakat NATO’nun yol açtığı can kayıpları Afganistan’da çok hassas bir konu ve uzun bir zamandır NATO güçleri ile Devlet Başkanı Hamid Karzai arasında bu yüzden gerginlik yaşanıyor.

Karzai geçen yıl bir gece akınında çok sayıda sivilin “yanlışlıkla” öldürülmesi üzerine, yabancı hava güçlerinin yerleşim alanlarına yönelik saldırılarını yasaklamıştı.

Af Örgütü’nün 84 sayfalık “Karanlıkta Bırakılanlar” başlıklı raporu, ABD’nin bu tür saldırılarla ilgili nasıl bir süreç yürüttüğünü inceliyor ve Afganistan’daki ABD askeri harekatının “yaptıklarının hesabını veremediği” ifadesini kullanıyor.

Örgütün Asya Pasifik masası başkanı Richard Bennett, “İşgalin başlangıcından bu yana binlerce Afgan ABD güçleri tarafından öldürüldü ya da yaralandı. Fakat mağdurlar ve ailelerinin kayıplarını telafi etmek için çok az şey yapıldı. ABD askeri yargı sistemi askerlerini yasadışı öldürme ve diğer kötü muameleler konusunda hemen hiç bir zaman sorgulamıyor” dedi.

125 tanıklık

Raporda incelenen 4 yıl içinde meydana gelen 10 olayla ilgili olarak 125 görgü tanığının ifadeleri aktarılıyor.

Af örgütü ele alınan bu 10 Amerikan askeri saldırısında en az 140 sivilin öldüğünü söylüyor.

NATO’ya bağlı muharip bütün güçler 2014 yılında Afganistan’dan ayrılacak.

Af Örgütü raporu Afganistan hükümetinden, bu yılın sonundan itibaren ülkenin tamamından sorumlu olacak Afgan silahlı kuvvvetlerinin işlediği hak ihlallerinin soruşturulması için bir sistem oluşturmasını da istiyor.

bbc.co.uk/turkce

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org