Roger Waters: Biden ‘savaş suçlusu’, Ukrayna’daki yangını körüklüyor

Waters, “ABD neden Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski’yi müzakere etmeye, kaç Rusun ölümüne yol açtığını bilmediğimiz bu korkunç savaşı sona erdirmeye teşvik etmiyor?” dedi.

Pink Floyd’un solisti Waters, Biden’i ‘savaş suçlusu’ ilan etti: Ukrayna’daki yangını körüklüyor

Efsane rock gruplarından Pink Floyd’un solisti Roger Waters, ABD Başkanı Joe Biden’a ‘savaş suçlusu ilan etti: 23 milyon Rusun seni ve beni Nazi tehdidinden korurken öldüğünü unutma.

07.08.2022
Pink Floyd’un solisti Roger Waters, CNN International’a verdiği röportajda ABD Başkanı Joe Biden’a “savaş suçlusu” demesiyle ilgili konuştu. Waters, “23 milyon Rus’un seni ve beni Nazi tehdidinden korurken öldüğünü unutma” dedi.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Waters, dün yayımlanan röportajda Rusya-Ukrayna savaşına dair de yorumlar yaptı.

This Is Not a Drill adlı şovuyla Kuzey Amerika turnesinde olan ünlü sanatçı, sahne şovunda “savaş suçluları” damgasını vurduğu bazı kişileri gösterdi. Waters’ın gösterdiği fotoğraflar arasında Biden ve selefi Donald Trump’ın da yer aldı. Biden için “henüz yeni başladığı” ifadesinin kullanıldığı görseller hakkında açıklamada bulunan Waters, spiker Michael Smerconish’in, Biden’ı neden böyle gördüğü ilgili sorusuna “Ukrayna’daki yangını körüklüyor” ifadelerini kullandı.

Waters, “Bu çok büyük bir suç. ABD neden Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski’yi müzakere etmeye, kaç Rusun ölümüne yol açtığını bilmediğimiz bu korkunç savaşı sona erdirmeye teşvik etmiyor?” diye sözlerini tamamladı.

Smerconish’in sanatçının yanıldığını ve istila edilen tarafı suçladığını ileri sürerken Waters, bu görüşe katılmayarak, “Yani ‘Bu savaş bugün başladı’ diyebilirsiniz, ‘2008’de başladı’ diyebilirsiniz. Savaş neticede NATO’nun Rusya sınırlarına, Doğu Avrupa’ya dayanmasındaki aksiyon ve reaksiyonla ilgili. Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, ülkenin bütün Doğu Avrupa’dan çekilmesini görüşürken bunu yapmayacaklarına söz vermişlerdi” dedi.

Waters, “Kurtarıcılar olarak rolümüz ne olacak?” sorusunaysa “Kurtarıcı rolümüz yok. Neden bahsediyorsun?” yanıtını verdi.

Spiker Smerconish, II. Dünya Savaşı’ndan örnek verince Waters, ABD’nin Pearl Harbor saldırısı yüzünden savaşa girdiğini ifade etti.

Smerconish ise “Tanrı’ya şükür ABD savaşa girdi, değil mi?” diye sorunca Waters, “Tanrı’ya şükür Ruslar o vakte kadar kanlı savaşı neredeyse kazanmıştı. 23 milyon Rusun seni ve beni Nazi tehdidinden korurken öldüğünü unutma.” diye konuştu.

Bunun ardından Rusya konusu açılırken spiker “Rusların savaştan ders çıkarıp Ukrayna’yı istila etmeyeceğini sanırdınız” ifadesini kullandı.

Waters, “Michael sana biraz daha okumanı ve Çinliler Meksika ve Kanada’ya nükleer füze yerleştirirse ABD’nin ne yapacağını anlamaya çalışmanı öneriyorum” yorumunu yaptı.

Ünlü sanatçı ayrıca Smerconish’in “Biz konuşurken Çinliler, Tayvan’ı çevrelemekle bayağı meşgul” değerlendirmesineyse şu yanıtı verdi:

“Tayvan’ı kuşatmıyorlar, Tayvan Çin’in bir parçası ve bu 1948’den beri tüm uluslararası toplum tarafından kabul edildi. Bunu bilmiyorsan yeterince okumuyorsun, git bunun hakkında oku.”

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org