Ali Fikri Işık’a ‘askerliğe elverişli değildir’ raporu verildi!..

Ali Fikri Işık’a bugün saat 10.15’de ‘askerliğe elverişli değildir’ ön raporu verildi.

13 Kasım’da GATA’nın verdiği 3 aylık ‘hava değişimi’ raporunun bitimi nedeniyle 11 Şubat’ta önce Kasımpaşa Askeri Hastanesi’ne giden oradan da GATA’ya sevk edilen vicdani retçi Ali Fikri Işık’a Kıta Anket Formu’nun eksik olduğunu ve bunu gidip Edirne’deki askeri birlikten alması gerektiğini söylediler. Birlikten evrakı alan Işık, bir görevli ile birlikte 17 Şubat’ta tekrar GATA’ya geldi. Heyete çıkması 21 Şubat Cuma gününe ertelenen Işık’a bugün saat 10.15’de ‘askerliğe elverişli değildir’ ön raporu verildi. 

Böylece, Ali Fikri Işık hakkında açılmış bulunan 5 adet ‘firar” davasının 3’ü düşmüş oluyor. Diğer davaların hukuki takibi sürdürülecektir. 

Ali Fikri Işık'a 'askerliğe elverişli değildir' raporu verildi!.. 2

Belgeyi büyültmek için tıklayın

 

Aşağıda Ali Fikri Işık’ın konuyla ilgili daha önce yazmış olduğu mektup ve kendisi hakkında ‘arka plan’ bilgisi vardır.   

 

SON DURUM (Ali Fikri Işık’tan mektup – 14.02.2014):

 

Merhaba Arkadaşlar;

 

Eğer bir futbol yazarı jargonuyla söylemem gerekirse; kendimi dar alanda kısa paslaşmalar sonucu serseme dönen o ”ünlü”yuvarlak top gibi hissediyorum. Geçen cuma gününden bu güne kaotik Türk futbolunun o aptallaştırıcı ”itiş kakışı” içinde sonuçsuz kalan hücum denemelerinin adeta kobayı! oldum.

 

Önce Halıcıoğlundaki askerlik şubesinde, orada tekrar hortlayan” Sen ekranda firar görünüyorsun”….Kardeş ben hava değişimindeyim,bak elimde raporum var, bu yetmezse al sana askeri mahkemenin söz konusu firar durumuna ait tutukluluğunu gerektirecek sebepler yoktur kararı, eğer o da yetmiyorsa Çorlu askeri savcılığının serbest bırakma tutanağı.

 

Elbette yetmedi. Batman askerlik şubesi arandi. Gelen yanıt hastaneye sevki uygundur.

 

Ama kasımpaşa askeri hastanesine.

 

”Beyler bayanlar benim Gata ya sevk edilmem gerekiyor” Yanıt ” Sevk zincirini aşmalarına imkan yokmuş.

 

Kasımpaşa askeri hastanesinde sorumlu tabip heyet günündeymiş. Bana ne! ama mecbur saat 15.30 a kadar bekledim.

 

Nihayet Gataya sevk evrakı elimde.

 

Ertesi gün Gata. Ana baba günü, yetmez, kiyamet günü ;yetmez ,bütün istanbul orada. saatler sonra gelen sıra ve gollll.

 

Evrak eksik. Kıta anket formu ya da daha modern deyimle kıta işlevsellik formu eksik. git getir.

 

”Hayır siz devletsiniz siz getirin. kendi işinizi bana neden yüklüyorsunz.” Sertleşmeler, küfür ve bankın üstüne fırlatılan evraklar.

 

Bir sonraki gün Edirneye yolculuk.

 

Ve bir ilginç süpriz. Bir yüzbaşının adeta yalvarark söylediği şu sözler” Gözünün yağını yiyeyim gevşeme, çıkar şu vicdani ret yasasını” Elimde olsa. hay hay.

 

ve Edirneden mevcutlu evraklı dönüş.

 

Gata da tekrar mahşeri kalabalıkta sıra. heyet için kurula gidiş. kuruldan tekrar randevu için kliniğe geri dön.

 

sonuç.

 

Klinik salı sabah saat 9 da randevu verdi. Çarşamba günü ise Heyete çıkış.

 

**

arka plan bilgisi:

1980 darbesiyle girdiği cezaevinden çıktıktan sonra zorunlu askerliği reddeden Ali Fikri Işık, ‘firar’ suçlamasıyla tutuklandığı 2012 yılına kadar sivil ölüme maruz kaldı, kaçak bir şekilde yaşamak zorunda bırakıldı.
8 Haziran 2012’de Diyarbakır’da yakalandı ve tutuklanarak Edirne Askeri Cezaevi’nde hapsedildi. Mahkemede vicdani reddini ve savunmasını Kürtçe olarak yaptı. 17 ekim 2012 de, 3. duruşmada Kırklareli’ndeki askeri birliğine gitmesini isteyerek tahliye ettiler. Tabi
ki o İstanbul’a gitti. 
27 Şubat 2013 teki duruşmasında tekrar tutuklandı. Kendisine “firar” nedeniyle 1 yıl 15 gün hapis cezası verdiler. Tutuklanmasına itiraz edip açlık grevine başladı. 13 Marttaki duruşmasında, askeri disiplin ve emirlere uymamaktan “kınama” cezası verip tekrar tahliye ettiler.
Hakkında 3 kez “firar” davası açılan Işık’a ilk sevkedildiği Kasım Paşa Askeri Hastanesi “sağlam” raporu verirken, son sevkedildiği Haydarpaşa Askeri Hastanesi de 3 ay hava değişimi raporu verdi.

 

Ali Fikri Işık buna rağmen, hakkında açılan 5. “firar” davasından verilen “yakalama” kararına dayanılarak 23 Ocak’ta evinden, polislerce “zorla” gözlatına alınmış, birgün sonra çıkarıldığı Çorlu Askeri Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştır.

 

Milli Savunma Bakanlığı “asker kişinin bir başka mesleği olamayacağını” söylediği için Işık yazarlık mesleğini de yapamıyor, işsiz.
Işık, 15 Mayıs 2013 tarihinde kurulan vicdani ret derneğinin kurucularından olup halen dernek yönetim kurulu üyesidir.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org