Anti-Militarist Barış Harekâtı, 5. kez gerçekleşti

Dün akşam (14 Ağustos, Perşembe) Lefkoşa’da gerçekleşen eylemce İnternetten de canlı olarak verildi. Bandista, Grup Hayal, Sazlı Sözlü şarkıları, dans grubu Studio 21 de performansları ile sahne aldı… Yüzlerce kişinin izlediği etkinlikte “Ayşe tatil bitti, evine dön”, “Evine dön Ayşe”, “işgallere son” gibi sloganlar atıldı.

Anti-Militarist Barış Harekâtı, 5. kez gerçekleşti;
TÜM ŞARKILAR VE DANSLAR
“EVİNE DÖN AYŞE” İÇİN

Dün gece, 2010’dan beri olduğu gibi Anti-Militarist Barış Harekâtı 5. kez, Büyük Han’ın yanındaki eskiden Lefkeliler Hanı ya da eski adıyla Kaloyiro’un Hanın bulunduğu meydanda gerçekleşti.
Anti-Militarist Barış Harekâtı, bu yıl, YKP Gençlik ve bağımsız birçok aktivistin katkıları ile düzenlendi.
Gecede Bandista, Grup Hayal, Sazlı Sözlü şarkıları, dans grubu Studio 21 de performansları ile sahne aldı… Eylemce dün akşam (14 Ağustos, Perşembe) Lefkoşa’da surlariçindeki Büyük Han’ın yanındaki eskiden Lefkeliler Hanı ya da eski adıyla Kaloyiro’un Hanın bulunduğu meydanda gerçekleşti.
İnternetten de eylemce canlı olarak verildi.
Geceye ÖDP dayanışma mesajı gönderdi, mesajlar sahneden Türkçe okundu.
Yüzlerce kişinin izlediği etkinlikte “Ayşe tatil bitti, evine dön”, “Evine dön Ayşe”, “işgallere son”, gibi sloganlar atıldı.

ÇAĞRI

Gecede etkinliğin sunuculuğunu yapan Münevver Özakalın’ın yaptığı açılış konuşması şöyleydi:

Evet dostlar, yoldaşlar;

Bir hareket büyüyor, büyürken kendini geliştiriyor. Katılımcı, dayanışmacı, neşeli ve mücadeleci bir hareket gelişiyor. Ayakları yere basan dans eden, talepleri sloganları net bir hareket büyüyor…

2010’dan beri; egemenlerin saldırısına uğrayan, her defasında yasaklanmaya çalışılan ama inatla ve dayanışma ile, neşeli ve mücadeleci bir şekilde, dost sıcağı yüreklerin katkısı ile aksamadan son 5 yıldır gerçekleşen, gerçekleştikçe büyüyen bir hareket…

2010’dan beri bir hareket büyüyor, 14 Ağustoslarda; umudu anlatan, işgale hayır diyen, anti-militarist…

2010’dan beri Anti-Militarist Barış Harekâtı’nın yolculuğu devam ediyor…

Ahmet Telli’nin dediği gibi “büyük aşklar yolculuklarla başlar/ ve serüvenciler düşer bu yollara ancak”…

2010’dan beri pankartlarda, sloganlarda, meydanlarda ve sokaklarda “evine dön Ayşe” derken anlattığımız hep Ayşe’nin bitmek tükenmek bilmeyen tatilinin sona ermesi gerektiğiydi, bu sene sloganımızla gene her yerde olacağız ve 40 yıldır süren işgalin bitmesi gerektiğini bir kez daha haykıracağız. Düşmanlığa karşı barışın, işgale karşı özyönetimin, sömürüye karşı bağımsızlığın ve ırkçılığa karşı halkların kardeşliğinin sloganlarını yükselteceğiz.

40 yıldır işgalin sürdüğü bir coğrafyada yaşıyoruz, yaşadığımızın adına işgal demeye çekinmiyor ve buna karşı çıkıyoruz. Tel örgülerle bölünmüş bir coğrafyada silahlarını birbirine doğrultmuş piyonlar olmak değil, irademizi çalanlara karşı duran, eşitlikçi bir düzenin olduğu bağımsız bir Kıbrıs talep eden siyasi özneler olmaktır derdimiz. Ordularıyla, memurlarıyla ve paralarıyla bizi satın almaya çalışanlara karşı bir haykırış, bir isyan ve bağımsızlık yolunda emperyalist kuşatmaya karşı bir duruşun önemini yineliyoruz. Yaşamlarımızı dikenli tellerle tutsak etmeye çalışan tüm işgal ordularının postallarını hemen şimdi üzerimizden çekmelerini istiyoruz! Biz, militarist baskı düzeninde yaşamayı, polis devletinin kuklaları olmayı kabul etmiyoruz! Sokaklarda özgürce yürümek, şarkılarımızı söylemek, milliyetçiliğin piyonu olmamak ve dans edebileceğimiz bir devrim için sesimizi yükseltiyoruz.

İşgalin 40. yılında, tıpkı son 5 senedir yaptığımız gibi yeniden “evine dön Ayşe” diyeceğiz… Çağrımızı genişleterek yapıyoruz, Ortadoğu’da Gazze’de, Irak’ta, Mısır’da, Arapların Gecikmiş Baharında, dibimizdeki bir coğrafyada, Mezopotamya’da militarist güçlerin bastırmaya çalıştığı tüm halklar için ve dünyanın başka yerlerinde çatışmanın ve militarizmin, emperyalist müdahalelerin alabildiğine yoğun olarak devam ettiği bir zamanda, her dilde dünya halklarına dayanışmamızı da ortaya koyuyoruz, her dilde barış, her dilde savaşa ve militarizme hayır denmesinin çağrısını yapıyoruz.

Yelkenler fora; bir kez daha; 1974’ün 14 Ağustos’unda tatile çıkan Ayşe’yi evine dönmeye çağırmak için; militarizm yükselttiği bir günde, onlar savaşa barış harekâtı dedikleri bir günde… Anti Militarist Barış Harekâtı’nın en baştan beri parçası olan, enternasyonalist dayanışmanın en güzelini şarkıları ile ortaya koyan, BANDİSTA gene bizimle olacak. Bu sene ayrıca genç müzisyenler Grup Hayal ve Sazlı Sözlü sahne alacak. değerli sanatçımız Hamza Irkad ise sağlık problemlerinden dolayı maalesef aramızda olmayı çok istese de olmayacak, ona geçmiş olsun diyoruz…

kibrispostasi.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org