Askeri mahkeme ‘dayakçı astsubay’a 4 yıl sonra 4 ay ceza verdi onu da erteledi

Ankara ’da, 2010 yılında kışlanın kantinini geç açtıkları gerekçesiyle, er Samet İzci’yi bayıltana kadar dövüp kulağının zedelenmesine yol açan, er Metin Deniz’i de yumruklayan Astsubay Şadi Bahadır Köklü’ye iki ayrı suçtan toplam 4 ay 5 gün hapis cezası verildi.

‘Dayakçı astsubay’a, 4 yıl sonra 4 ay ceza verildi

16/09/2014 07:28
Ankara’da, zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren er Samet İzci’yi ‘kantini geç açtığı’ gerekçesiyle feci şekilde döven astsubaya, olayın üstünden 4 yıl geçtikten sonra 4 ay 5 gün hapis cezası verildi. Bu ceza da ertelendi.

Haber: İSMAİL SAYMAZ – [email protected]
Ankara ’da, 2010 yılında kışlanın kantinini geç açtıkları gerekçesiyle, er Samet İzci’yi bayıltana kadar dövüp kulağının zedelenmesine yol açan, er Metin Deniz’i de yumruklayan Astsubay Şadi Bahadır Köklü’ye iki ayrı suçtan toplam 4 ay 5 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını erteledi. Dava, Asker Hakları Platformu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nu ikaz etmesi üzerine açılıp sonuçlanan ilk yargılama olarak da kayda geçti.

Er Samet İzci, 2010 yılında Ankara Yenikent Şehit Üsteğmen Hasan Şahan Kışlası’ndaki kantinde reyon sorumlusu olarak askerlik görevini yapıyordu. Aynı yıl 28 Kasım’da kantini geç açtığı için Nöbetçi Astsubay Şadi Bilgehan Köklü tarafından çağrıldı. Er İzci, kantine gittiğinde Köklü’yü karşısında buldu. Köklü, “Kantini neden açmadın?” diye sorunca “Anahtarlar bende değildi” dedi. Köklü, iddialara göre, esas duruşta bekleyen İzci’yi tekme tokat dövdü. “Sen öldüreceğim” diye bağıran Köklü, on dakika boyunca vurdu. İzci’nin ifadesine göre Köklü, “Bayıl, yoksa seni öldüreceğim” diyerek, ayağına çelme takıp yere düşürdü ve suratına tükürdü. Er İzci dayağın ardından kantinde bayıldı. Bu arada, diğer kantin sorumlusu er Metin Deniz ve Ömer Bostan da bu şiddetten payını aldı. Köklü, Er Metin’in çenesine yumruk attı. Baygınlıktan sonra kendisine serum verilen İzci, kulağının duymadığını belirtince hastaneye kaldırıldı. Muayene sonucunda sol kulak zarının delindiği ifade edildi.

Astsubay Köklü’ye ceza verilmezken er İzci, hastaneden dönüşte adeta cezalandırıldı ve kendisini feci şekilde döven astsubayın emrine verildi. İddiasına göre, İzci’ye tek başına depo boyaması emredildi; “favorilerin ve saçların uzun” denilerek, birçok kez çarşı izni iptal edildi.

Samet İzci, askerliği bittikten sonra ilkin www.askerhaklari.com adlı platforma başvurdu. Bu platformun yardımıyla dilekçe yazan İzci, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun kapısını çaldı. Köklü hakkında, erler İzci, Deniz ve Bostan’a yönelik ‘müessir fiil’ (kötü muamele) savıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ankara Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı.

İKİ SUÇTAN DÖRT AY BEŞ GÜN CEZA
Köklü, mahkemede yaptığı savunmada, Er İzci’nin kantini vaktinde açmadığı gibi, sakal traşı olmadığını ve gözleri uykulu bir vaziyette geldiğini, ere karşı herhangi bir kötü muamelede bulunmadığını ileri sürdü. Kendisi kantinden ayrıldıktan sonra Er İzci’nin bayıldığını ve kendisine serum verildiğini, sonra da hastaneye kaldırıldığını savundu. Nöbetçi amirin “Sana ne oldu?” diye sorması üzerine İzci’nin, “Görev yaparken düştüm. Daha önce de sık sık oluyordu” dediğini iddia etti. Tanık olarak dinlenen erler ise astsubayı yalanlayarak, Köklü’nün Er İzci’yi dövdüğünü, er Deniz’e de yumruk attığını vurguladı.

Dava, geçen 16 Temmuz’da bitti. Mahkeme, Askeri Ceza Kanunu’nun 117. maddesi gereğince Köklü’ye; er İzci’ye karşı davranışından ötürü üç ay on gün, er Deniz’e yönelik eyleminden ötürü de 25 gün hapis cezası verildi. Daha sonra hükmün açıklanmasının ertelenmesi kararlaştırıldı. Halen Adana’da yaşayan Samet İzci, “Benim amacım, bu davranışın başka kimseye yapılmamasını, kimseye zarar verilmemesini sağlamaktı. Ceza verilmiş olmasına sevindim” dedi.

radikal.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org