Aydınlar ‘İç güvenlik paketine’ hayır dedi !

“Muhalefetin uyarıları yasa henüz yürürlüğe girmeden gerçekleşmiş ‘makul şüphe’ye dayanarak sadece 6 Ekim’den bu yana 2 bin 495 kişi gözaltına alınmış ve üçte biri çocuk olmak üzere 700 kişi tutuklanmıştır.

07 Ocak 2015 15:07
Çağrıcıları arasında HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, sanatçılar Meltem Cumbul, Kadir İnanır, Menderes Samancılar, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TMOBB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri mimar Mücella Yapıcı, insan hakları savunucusu Akın Birdal, yazar Murathan Mungan’ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, yazar, sanatçı ve akademisyen, polise geniş yetkiler veren ve sokak infazlarının artıracağı belirtilen “İç Güvenlik Paketi” ne ilişkin Taksim Hill Otel’de basın toplantısı gerçekleştirdi.

DEMOKRASİ VE BARIŞ YASAKLARLA OLMAZ

Toplantının yapıldığı salona, “Demokrasi ve barış yasaklarla olmaz!” pankartı asılırken, ortak açıklamayı avukat Levent Pişkin yaptı. Pişkin, şunları söyledi: “Muhalefetin uyarıları yasa henüz yürürlüğe girmeden gerçekleşmiş ‘makul şüphe’ye dayanarak sadece 6 Ekim’den bu yana 2 bin 495 kişi gözaltına alınmış ve üçte biri çocuk olmak üzere 700 kişi tutuklanmıştır. Toplum, Gezi Direnişi ve 6-8 Ekim Kobanê Direnişi ve olayları gibi meşru eylemlerle AKP hükümetinin baskıcı-otoriter yönetim anlayışına tepki göstermiş ve hak ve özgürlük taleplerini yinelemiştir.”

SIKIYÖNETİM OLAĞAN HALE GELECEK

“İç Güvenlik Paketi”nin en temel insan haklarının gaspına ve özgürlüklerin askıya alınmasına sebep olacak düzenlemeler içerdiğine dikkat çeken Pişkin, “Tasarıda kolluğun yetkileri iyice genişletilerek yürütmenin temsilcilerine yargı erkinin görevleri verilmektedir. Öyle ki sıkıyönetim rejimi tasarının yasalaşmasıyla olağan hale gelecektir” dedi. “İç Güvenlik Paketi”nin içerdiği birçok düzenleme ile başta Anayasa olmak üzere, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına açıkça aykırılık teşkil ettiğini dile getiren Pişkin, demokratik kamuoyunu, haktan, özgürlükten ve hukuktan yana olan herkesi “İç Güvenlik Paketi”ne karşı çıkmaya ve “hayır” demeye çağırdı.

PAKETİN YASALAŞMASI YENİ BERKİN’LERİN ÖLÜMÜ DEMEK

‘Pişkin’in ardından HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş söz alarak konuşma yaptı. Beştaş, paketin geçmişe ve sıkıyönetime dönmeyi ifade ettiğini belirterek, geçmişte yapılan katliam ve işkenceleri hatırlattı. Dün Cizre’de polisler tarafından katledilen Ümit Kurt’un da katledilmesini hatırlatan Beştaş, paketle hükümetin Türkiye’nin batısında da sessizlik istediğini kaydetti. Beştaş, “Bu paket, gerçekten tarihsel arka planla birlikte değerlendirilmeli. Bu kadar yargısız infazın olduğu bir ülkede polise gözaltına alma yetkisi veriliyor. Hükümetin atadığı valilere yargı yetkisi veriliyor. Bu da yeni gözaltında kayıplar anlamına geliyor. Yine polise, müştekilerin evine giderek sorgu yetkisi ve kendisine silah kullandığı iddiasıyla öldürme yetkisi veriyor” diyerek paketin yasalaşmasının Ümit Kurt, Abdulkadir Çakmak ve Berkin Elvanların artması anlamına geldiğinin altını çizdi.

http://www.taraf.com.tr/politika/aydinlar-ic-guvenlik-paketine-hayir-dedi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org