Barış İçin Kadın Girişimi: Dışarıda savaş varken içeride de barışın kurulması imkansızlaşıyor

Barış İçin Kadın Girişimi, 25 Haziran’daki Kobanê saldırısı ve üç aydır donma noktasına gelen Türkiye’deki barış sürecinin kaygı verici olduğunu belirterek siyasilere, medyaya ve kadınlara barış çağrısı yaptı.

BARIŞ İÇİN KADIN GİRİŞİMİ

“Dışarıda Savaş Varken İçeride Barış İmkansızlaşıyor”
Barış İçin Kadın Girişimi, Kobanê saldırısı ve üç aydır donma noktasına gelen Türkiye’deki barış sürecinin kaygı verici olduğunu belirterek “barış çağrısı” yaptı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 03 Temmuz 2015, Cuma 11:42
Barış İçin Kadın Girişimi, 25 Haziran’daki Kobanê saldırısı ve üç aydır donma noktasına gelen Türkiye’deki barış sürecinin kaygı verici olduğunu belirterek siyasilere, medyaya ve kadınlara barış çağrısı yaptı.

Açıklamada, 25 Haziran’da Kobanê’ye yönelik saldırıda 230 kişinin öldüğü hatırlatılarak “Dışarıda savaş varken içeride de barışın kurulması imkansızlaşıyor” dendi.

Barış sözü verilmişken sınırdışında savaş

“25 Haziran saldırısı yeni bir savaş sürecinin geliştirilmekte olduğunu gösteriyor. Sınırları içinde barış sözleri verilmişken sınırın yanı başında aynı halka, aynı insanlara karşı savaş kışkırtılıyor. Yanı başımızda, kuş uçuşu mesafesinde komşumuzdan daha yakın, karışıp kaynaştığımız, kimimizin yakınları, akrabaları olan insanlar kirli iktidar hırslarıyla şeytanlaştırılıyorlar. Dışarıda savaş varken içeride de barışın kurulması imkansızlaşıyor.

“Nitekim barış süreci son üç ayda neredeyse durma noktasına geldi. Türkiye’nin demokratikleşmesi ve toplumsal barışın sağlanması için bir mutabakata ulaşıldığını sandığımız anda kin, nefret ve hırs tekrar gündelik yaşamımızı karartmaya başladı. Üstelik de son seçimler barışın sesine kulak verilmesini isteyenlerin Türkiye’nin önemli bir bölümünü oluşturduğunu açık açık göstermiş olmasına rağmen.”

Savaş tezkeresi çözüm değil

Açıklamada siyasilere “Savaş tezkerelerini herhangi bir sorunun çözümü haline getirmeyin. Türkiye’nin seçimde barış dediğini, sizden bir barış meclisi olmanızı istediğini unutmayın” çağrısı yapıldı. Medyadan ise barış gazeteciliği yapması talep edilerek “halkın barış isteğine kulak verin, doğru haber yapın, savaş çığırtkanlığından vazgeçin” dendi.

İmzacılar:

Barış İçin Kadın Girişimi, Anarsişt Kadınlar Ankara Feminist Kolektif (AFK) Adalar Vakfı’ndan Kadınlar Ankara Kadın Platformu Antalya Kadin Danisma ve Dayanisma Merkezi Avrupa Kadin Lobisi Türkiye Barış için Akademisyenlerden Kadınlar Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Didim Kibele Kadın Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Disk Emekli-Sen Kadın Meclisi Ekmek ve Gül Kadın Dergisi Erzincan Katre Kadın Oluşumu EŞİTİZ-Eşitlik İzleme Kadın Grubu Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Çalışma Grubu F Feminist Düşün Edebiyat Kültür Sanat Dergisi Fethiye Kadın Platformu Gökkuşağı Kadın Derneği Hadigli (Hemşin Kültürünü Araştırma e Yaşatma Derneği) Kadınlar Halkevci Kadınlar İlerici Kadınlar İmece Ev İşçileri Sendikası İmece Kadın Dayanışma Derneği İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu İstanbul Eczacı Hareketi Kadın Grubu İstanbul Feminist Kolektif İzmir Amargi İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi İzmir Feminist Kolektif İzmir Kadın Dayanışma Derneği İzmir KESK Kadın Meclisi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ka-der Ankara Kadın Çalışmaları Derneği Kadın Dayanışma Vakfı Kadın Emeği Kolektifi Kadın Partisi Kadın ve Gençlik Evi Derneği Kadın Yazarlar Derneği Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi Derneği Kadınlarla Dayanışma Vakfı Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği KAMER Vakfı KEİG Platformu KJA-Kongreya Jinên Azad KESK Kadın Meclisi Mavi Göl Kadın Derneği Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Muğla Kadın Dayanışma Grubu Muş Kadın Çatısı Derneği(MUKADDER) Özgür Genç Kadın Petrol-İş Kadın Dergisi Sakarya İnsan Hakları Derneği Kadın Komisyonu Sınır Tanımayan Kadınlar – Göçmen Kadınlarla Dayanışma Grubu Sosyalist Feminist Kolektif Sosyalist Kadın Meclisleri TMMOB İstanbul İKK Kadın KomisyonuTümtis Sendikası’ndan kadınlar TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu Türk Kadınlar Birliği Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Vicdani Retçi Kadınlar Yeni Demokrat Kadın Yeşil Sol Kadınlar Yoğurtçu Kadın Forumu 78’liler Federasyonu’ndan Kadınlar (NV)

http://www.bianet.org/bianet/toplum/165766-disarida-savas-varken-iceride-baris-imkansizlasiyor?bia_source=rss

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org