BDP’li Üçer: Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

Barış isteniyorsa yapılacak kalekol inşaatları durdurulmalı, operasyonlar sonlandırılmalı, zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı, koruculuk sistemi kaldırılmalı, sömürü ve talan sistemine son verilmeli, karanlık güçler bu memleketi terk etmelidir

Bdp Van Milletvekili Özdal Üçer Hakkari’de yaptığı açıklamada, barış sürecinde devletin askeri operasyonlar ve karakol yapımlarını bir an önce durdurmasını isteyerek, Zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı dedi.

BEHÇET DALMAZ- HAKKARİ
BDP Van Milletvekili Özdal Üçer Hakkari’de yaptığı açıklamada, barış sürecinde devletin askeri operasyonlar ve karakol yapımlarını bir an önce durdurmasını isteyerek, Zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı dedi.

BDP il örgütünün düzenlediği ‘Hakkari kan istemiyor’ basın açıklaması, Belediye binası önünde düzenlendi. Belediye binası önünde yaklaşık 2 bin kişi toplanırken, basın açıklaması öncesi yağmura rağmen bir süre halay çekildi. Düzenlenen programa BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, BDP Hakkari il Başkanı Avukat Mustafa Miraz Çallı, BDP il ve ilçe yöneticileri ile ilçe Belediye Başkanları ve STK temsilcilerinin katıldı.

SORUMLU AKP HÜKÜMETİ

Van Milletvekili Üçer konuşmasını Kürtçe ve Türkçe olarak yaptı. Milletvekili Üçer, Hakkari halkının duruşunun bütün Kürdistana yayılacağını söyledi. Mesken Dağı’nda bulunmadığı için Hakkarililerden özürdilediğini de belirten Üçer şöyle konuştu

Kürdistan’da bir barış umudu var. Bu barışı sağlayan kişi de Kürt Halk önderi sayın Öcalan’dır. Sayın Öcalan, bir yıl önce nevruzda verdiği mesajında, ‘Silahlar sussun, demokratik siyaset konuşulsun, halk konuşsun’ demişti. Bin yıllardır bir arada yaşayan halklar arasında çözüm sağlansın. Bu çağrıya kimler cevap verdi. Herkesten önce devletin tanklarıyla, toplarıyla baş edemediği, savaşınca da yeri göğü titreten gerillallar silahlarını susturdu. Peki ‘barış olsun’ diye silahlarını susturan gerillaya karşı sinsi operasyon yapan devlet güçleri utanmaz mı bu sahtekarlıktan Bunlar kimdir Hükümetin bizzat kendisidir. Bir taraftan barış yapalım, bir taraftan çözüm olsun diyen insanlar, bir taraftan da kalekollar yapıp, bir taraftan silah ticareti yapıp, bir taraftan da operasyon için Kürdistan’ın dağlarına, ovalarına askeri yığınaklar yapan kimdir Başbakan Erdoğan’ın kendisidir. Sorumluları AKP hükümetinin kendisidir, AKP Hakkari il Başkanlığıdır ve devlet için bürokrasi için çalışacaklarına AKP’nin talimatlarını yerine getiren valileri, kaymakamlarıdır.

Kürt halkının kalekol binaları yerine hastane ve okul binalarına ihtiyacı olduğunu da belirten Üçer, Mesken Dağı’na Kara Kuvvetlerine bağlı ordu, asker ve polisleri oraya yığıp bu halkın karşısına dikiyorlar. Peki bunun neresi barış, bunun neresi demokrasi, bunun neresi adalet Gerillalara yönelik operasyon yaparlarsa, dağlara kalekol yaparlarsa Kürt halkının iradesini bastırabileceklerini sanıyorlar diye konuştu.

SOKAKLARDA ZIRHLI ARAÇLAR DOLAŞMAMALI

Üçer, bütün valilileri, kaymakamları bu halkın iradesine saygı duymaya davet ettiklerini de belirterek, Barış isteniyorsa yapılacak kalekol inşaatları durdurulmalı, operasyonlar sonlandırılmalı, zorunlu askerlik sistemi ortadan kaldırılmalı, koruculuk sistemi kaldırılmalı, sömürü ve talan sistemine son verilmeli, karanlık güçler bu memleketi terk etmelidir. Bu sokaklarda zırhlı araçlar dolaşmamalıdır. Bu sokaklar bu halkın renkleriyle yaşatılmalıdır. Bu halkın renkleri de yeşil, sarı, kırmızıdır. Değerleri de zilandır, Agittir, mazlumdur. Bu halkın önderi de serok Apodur dedi.

DUBLE YOL YAPILSIN

BDP Hakkari İl Başkanı Mustafa Miraz Çallı Kürtçe yaptığı konuşmada, Hakkari’nin Mesken Dağı’nda 10 gündür operasyonlara ve yapılacak olan karakol inşaatına karşı barış nöbeti tuttuklarını söyledi. Çallı, Mesken Dağı’nın zirvesindeki askeri mevzilere girip, orada barış için haykırdık. Orada basın açıklası yaptık. Buradan Valiye ve diğer yetkililere sesleniyorum. Sizler kalekol binası yapacağınıza, Hakkari Üniversitesi’nin kampüs inşaatı neden hala bitmedi soruyoruz. Başbakanın 12 yıl önce duble yol konusunda verdiği söz vardı. Bunlar hizmet yapacaklarına kalekol yapıyorlar diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.

yuksekovaguncel.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org