BM: Dünyadaki mülteci sayısı en yüksek seviyede, en çok mülteci Türkiye’de

2016 yılı içinde kendi ülkesi içinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 40 milyon 300 bin. Kendi ülkesi dışına gidenlerin sayısı da 22 milyon 500 binle rekor bir seviyeye ulaştı.

19 Haziran 2017 15:00
HABER MERKEZİ – BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dünya genelinde savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalanların şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. Verilere göre en çok mültecinin olduğu ülke ise Türkiye.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dünya genelinde yaşanan savaş ve şiddet olayları nedeniyle 2016 yılında 65 milyon 600 bin kişinin başka ülkelere mülteci olarak gitmek zorunda kaldığını açıkladı.

BM’nin Cenevre’de bulunan merkezinde yapılan açıklamada dünya genelindeki mültecilerin sayısının şimdiye kadarki en yüksek orana ulaştığı belirtildi.

Verilere göre her bir dakikada 20 kişi mülteci oluyor.

Yine bu verilere göre 2016 yılı içinde kendi ülkesi içinde savaş nedeniyle evini terk etmek zorunda kalanların sayısı ise 40 milyon 300 bin.

Kendi ülkesi dışına gidenlerin sayısı da 2016 yılı sonunda 22 milyon 500 binle rekor bir seviyeye ulaştı.

Verilere göre 2016’da dünya genelinde mülteci olmak zorunda kalanların sayısı 2015 yılına oranla 300 bin arttı.

En çok mülteci Türkiye’de

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise 2016 yılında Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 900 bin mültecinin yaşadığını belirtti.

Buna göre Türkiye, dünyada en fazla mültecinin barındığı ülke.

Türkiye’yi 1 milyon 400 bin mülteciye ev sahipliği yapan Pakistan ve yaklaşık bir milyon mültecinin yaşadığı Lübnan takip ediyor.

‘Mülteciliğe neden olan sorunlarla mücadele edilmeli’

Dünyaya mültecilerle dayanışma çağrısı yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, anlaşmazlıkların ve savaşların önlenmesi için daha etkin adımların atılması gerektiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Vekili Volker Türk de uluslararası topluma mültecilerin kaçışına neden olan sorunlarla mücadele edilmesi çağrısında bulundu.

Sayının yarısını çocuklar oluşturuyor

BM verilerine göre ülkesi dışına en çok mülteci 5 milyon 500 bin kişi ile Suriye’den, 2 milyon 500 bin kişi ile Afganistan’dan ve 1 milyon 400 bin kişi ile Sudan’ın güneyinden kaçmak zorunda kaldı.

Bu sayının yarısını ise çocuklar oluşturuyor.

Başka ülkeye gitmek zorunda kalan mülteci sayısı, 22 buçuk milyon

BMMYK, dünya genelinde uluslararası hukuka göre ülkesini tek etmek zorunda kalmış mültecilerin sayısını 22 buçuk milyon olarak belirtiyor.

Savaş ve şiddet nedeniyle kendi ülkesi içinde başka bir yere göç etmek zorunda bırakılanların sayısıysa 40 milyon 300 bin.

Başka bir ülkeye resmi iltica başvurusunda bulunanların sayısı da 2 milyon 800 bin olarak veriliyor.
Kaynak: DW Türkçe

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org