BM: IŞİD’in Yaptıkları Soykırım Sayılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıkladığı raporda, IŞİD’in ‘Ezidileri bilinçli olarak yok etmeye’ çalıştığı ve bunun soykırım suçu olarak değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

BM: IŞİD’in Yaptıkları Soykırım Sayılmalı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin raporunda IŞİD’in Ezidileri bilinçli olarak yok etmeye çalıştığı belirtildi. Bölgedeki azınlıklara karşı insanlık ve savaş suçu işlediği ifade edildi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 19 Mart 2015, Perşembe 14:16
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği IŞİD’in Irak’ta yaptığı katliamların ve insanlığa karşı işlediği suçların soykırım olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yüksek Komiserliğin açıkladığı raporda aynı zamanda Irak hükümet güçleriyle onlara destek veren milislerin, isyancı gruplarla savaşırken “bazı savaş suçları işlemiş olabilecekleri” belirtildi.

IŞİD’in Irak’ta cinayet, toplu infaz, tecavüz, köle olarak satma, zorla evlendirme, zorla din değiştirme ve çocuk asker kullanma gibi suçlar işlediğini gösteren belgelere yer verilen rapor 100’den fazla mağdur ve tanıkla görüşülerek hazırlandı.

Raporda sorumluların yargılanabilmesi amacıyla BM Güvenlik Konseyi’nden bu olayı Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevketmesi de istendi.

Soykırım bulguları

Raporda, IŞİD’in ‘Ezidileri bilinçli olarak yok etmeye’ çalıştığı ve bunun soykırım suçu olarak değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

IŞİD’in Ezidilerin yanı sıra Hristiyanlar ve diğer azınlıklara karşı da düzenli saldırılara giriştiği ve bölgede “soykırım yapıldığını, insanlık ve savaş suçları işlendiğini” gösteren bulgulara ulaşıldığı anlatıldı.

Raporda örgütün Musul’da kurduğu şeriat mahkemesinde taşlama ve uzuv kesme gibi zalimce cezalar verdiği de yer aldı. (YY)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org