BM, Yemen’e Suudi hava saldırılarında 26 çocuk ve dört kadının ölmesine tepki gösterdi

Hudeyde’deki iki ayrı saldırıda ölen çocuk ve kadınların, bölgedeki çatışmalardan kaçan siviller olduğu belirtildi. Saldırı, BM İnsanî İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock hem de BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından kınandı.

Hacla övünenler çocukları vurdu

27/08/2018
Kurban Bayramı’nda Kabeyi ziyaret edenlere ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’a ait savaş uçaklarının Yemen’de çocukları hedef alan saldırılarına dünya seyirci kalırken tek kınama BM’den geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de Husilerin kontrolündeki Hudeyde kentinde düzenlediği hava saldırılarında 26 çocuk ve dört kadının ölmesine tepki gösterdi. Hudeyde’nin El Durayhimi bölgesindeki saldırılar, hem BM İnsanî İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock hem de BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore tarafından kınandı. Hudeyde’deki iki ayrı saldırıda ölen çocuk ve kadınların, bölgedeki çatışmalardan kaçan siviller olduğu belirtildi.

Savaş sona ersin

UNICEF Genel Direktörü Fore, New York’ta yaptığı açıklamada, “Sada’da iki hafta önce düzenlenen saldırıdan sonraki feryadın bu savaşta bir dönüm noktasına yol açmasını umut etmiştim” dedi. Çatışan taraflara ve tarafları destekleyen ülkelere Yemen’deki savaşı sona erdirme çağrısında bulunan Fore, tehlike altındaki binlerce çocuğun hayatının öncelik taşıması gerektiğini ifade etti. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, iki hafta önce de Sada bölgesinde okul otobüsünü vurmuş, olayda 40 çocuk ölmüştü. BM olayla ilgili bağımsız bir inceleme yapılması için çağrıda bulunmuştu.

NEW YORK

Kaynak: Yeni Yaşam

**

BM: Yemen’de savaşan taraflar savaş suçu işlemiş olabilir – BBC

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org