BM, Yemen’deki sivil hedefleri vuran Suud bombalarının ABD’li silah şirketi L3 Harris’e ait olduğunu saptadı

Bomba parçalarının bulunduğu saldırılar, Suudi ordusunun bir su pompası fabrikasını, bir tuğla fabrikasını ve bir boru fabrikasını bombaladığı 13 Eylül 2016’da gerçekleşti.

BM uzmanları Yemen’deki İngiliz silah bileşenlerini belirledi

Resimde Yemen’de bulunan bomba parçasına ait detaylar gösteriliyor. “EDO MBM” ismi açıkça görülüyor
BM tarafından bulunan bomba parçalarından biri. “EDO MBM Technologies LTD” ismi açıkça görülmektedir.

Kaynak: BM
20 AĞU 2019

Birleşmiş Milletler uzmanları, Yemen’de Suudi ordusu tarafından kullanılan lazer güdümlü füze sistemlerinin parçalarını uluslararası hukuka aykırı olabileceği sonucuna vardı. Parçalar, Brighton merkezli ve önemli protestoların odak noktası olan “EDO MBM Technology ltd” adıyla damgalanmış bir rehberlik birimindendi. Kılavuz sistemi, MK82’nin rehberli bir versiyonu olan Paveway IV lazerli bir bombada kullanıldı ve Lockheed Martin ve Raytheon tarafından inşa edildi. Raporda, “Mark 82 HE uçak bombasını Paveway IV GPS / INS ile birlikte verme kapasitesine sahip olan çatışmaya taraf olan tek kişinin Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon olduğu” açıkça belirtildi.

Sonunda EDO MBM, ABD’nin altıncı en büyük silah şirketi olmak üzere L3 Technologies ile Harris Corporation’ın birleşmesinden oluşan bir şirket olan ABD şirketi L3 Harris’e ait .

Bomba parçalarının bulunduğu saldırılar, Suudi ordusunun bir su pompası fabrikasını, bir tuğla fabrikasını ve bir boru fabrikasını bombaladığı 13 Eylül 2016’da gerçekleşti. Suudi ordusu, kompleksin füzeler için parça yapmak için kullanıldığına inandıklarını söyledi, ancak BM raporunda “fabrika kompleksinin meşru bir askeri hedef haline geldiğini göstermek için yeterli kanıt olmadığı” sonucuna varıldı.

Raporun tamamı, burada BM web sitesinde bulunabilir: https://www.undocs.org/en/S/2018/594

Kaynak: WRI

**

Kanadalı kuruluşlar Suudi’ye silah satışları hakkında inceleme yapılmasını istiyor – WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org