Cizre’de 79 gün süren ‘abluka’da en az 38 çocuk hayatını kaybetti

Diyarbakır Barosu, Gündem Çocuk Derneği, İnsan Hakları Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın raporunda Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 gün süren ‘abluka’ süresince meydana gelen hak ihlalleri irdelendi.

Yeni rapor: Cizre’deki ‘abluka’da en az 38 çocuk hayatını kaybetti

02/04/2016 18:07
Beş sivil toplum kuruluşunun hazırladığı Cizre raporunda ‘abluka’da en az 38 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre Diyarbakır Barosu, Gündem Çocuk Derneği, İnsan Hakları Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın raporunda Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 gün süren ‘abluka’ süresince meydana gelen hak ihlalleri irdelendi.

Rapora göre 16 Ağustos 2015 ile 18 Mart 2016 tarihleri arasından Cizre’de en az 38 çocuk hayatını kaybetti.

Çocukların yaşam pratikleri kesintiye uğradı

Raporda ‘abluka’ sırasında çocukların hiç sokağa çıkamadığı ve günlük yaşam pratiklerinin kesintiye uğradığı belirtilirken, sağlık kontrollerinin gerçekleştirilemediği kaydedildi.

Çocuklarla ‘abluka’yı nasıl algıladıkları üzerine görüşmeler de yapıldı. Bazı çocuklar askerleri daha iyi, poliseleri ise daha kötü diye tanımlarken, bazı çocuklarda da özel harekat polislerine yönelik hassasiyet gelişti.

Çocukların PKK’ya katılım isteği arttı

Öğretmenlerin verdiği bilgilere göre ise bazı çocukların PKK’ya katılım istekleri arttı. Bunun sebebi olarak, saldırı olasılığına karşı çocukların evlerini koruma isteğinin artması gösterildi.

http://www.diken.com.tr/cizredeki-ablukadan-en-cok-cocuklar-etkilendi/

**

Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Cizre’de 79 gün süren ‘abluka’yı raporlaştırdı: Halk kimyasal silahla tehdit edildi – Okumak için tıklayın

**

Avukatların Cizre raporundan: Envanter dışı silahlar, memesi kesilenler, ezilerek öldürülenler… – Okumak için tıklayın

**

MAZLUMDER’in raporu: Cizre’de en az 203 kişi öldürüldü – Okumak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org