Zırhlı araçlar Kürt illerinde can almaya devam ediyor: İdil’de 7 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi

Kürt illerinde 2008-2018 yılları arasında zırhlı araçların karıştığı 63 olayda, 16’sı çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere 36 sivil yaşamını yitirirken, 85 kişi de yaralandı.

Zırhlı araçlar can almaya devam ediyor: 7 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

3 Eylül 2021
HABER MERKEZİ – Şırnak’ın İdil ilçesi Turgut Özal Mahallesi’nde zırhlı aracın çarptığı Mihraç Miroğlu adlı 7 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi.
Kürt illerinde halka açık alanlarda devriye gezen polis ekipleri, çoğu zaman yurttaşlara çarparak yaşamlarını kaybetmelerine sebep oluyor.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde de zırhlı aracın çarptığı 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu adlı çocuk yaşamını yitirdi.

Akşam saatlerinde meydana gelen kazada İdil Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çocuk kurtarılamadı.

Miroğlu’na zırhlı aracın bisiklet üzerindeyken çarptığı öğrenildi.

Olayın duyulmasının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İdil İlçe Örgütü üyeleri ve çok sayıda kişi hastaneye geçti.

Zırhlı araçlar can almaya devam ediyor
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hazırladığı rapora göre, Kürt illerinde 2008-2018 yılları arasında zırhlı araçların karıştığı 63 olayda, 16’sı çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere 36 sivil yaşamını yitirirken, 85 kişi de yaralandı.

Bölgede araştırmalarda bulunan İHD’ye göre, yargı makamlarının kamu görevlilerine karşı cezasızlık politikası uygulaması bu kazaları artırıyor.

HDP: Kaza değil katliam

Ayrıca olaya ilişkin açıklama yapan HDP, şunları kaydetti:

“Bugün İdil’de zırhlı aracın çarptığı 7 yaşındaki #MihraçMiroğlu isimli çocuk katledildi. Kürt illerinde güvenlik güçlerinin, onların kullandıkları araçların karıştığı ölümler kaza değil katliamdır. Bu kaçıncı kaçıncı çocuk, kadın, yaşlı katilamı? Artık yeter, Êdî bes e!”

Kaynak: Gazete Karınca

**

Savaş mağduru çocukların sesi duyulmuyor – Nurcan Baysal / Ahval

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org