#COday 2016: Dünya Genelinde Vicdani Ret Günü Kutlama Etkinlikleri

Uluslararası Vicdani Ret Günü 15 Mayıs 1985’ten beridir, askeri birimlerin birer parçası olmayı reddedenler ve savaş karşıtları tarafından kutlanıyor. Bu sene Almanya, Kore, Britanya, Türkiye, Venezüella ve birçok başka yerde kutlamalar yapıldı.


Hafta sonunu Avrupalı bir şemsiye örgüt olan ve 30’u aşkın yıldır vicdani retçilerin hakları için mücadele vermekte olan Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) ile birlikte geçirdim. EBCO daha önce hiç Britanya’da toplantı yapmamıştı. Britanya’da milliyetçilik ve militarizm için bahane olarak kullanılan I. Dünya Savaşı’na anti-militarist bir açıdan yaklaşan I. Dünya Savaşı Barış Forumu’nun, savaşın 100. yıl dönümü vesilesiyle özel daveti üzerine Britanya’da toplanıldı.
Britanya’da zorunlu askerliği getiren Askeri Hizmet Yasası 1916 yılında kabul edildi. Bu yasa aynı zamanda vicdani reddi askerlik hizmetine karşı bir hak olarak tanıdı. Bu kanun dünyanın çeşitli yerlerinde yankılar buldu ve Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki vicdani ret hareketlerinin hükümetlere baskı uygulaması için ortam hazırladı. EBCO çok sayıda barış grubunun temsilcileriyle Cumartesi akşamı toplandı. Pazar günü ise Uluslararası Vicdani Ret Günü’nü kutlamak üzere Londra’daki Tavistock Meydanı’ndaki 200’ü aşkın kişiye katıldık.


Uluslararası Vicdani Ret Günü 15 Mayıs 1985’ten beridir, askeri birimlerin birer parçası olmayı reddedenler ve savaş karşıtları tarafından kutlanıyor. Bu sene Almanya, Kore, Britanya, Türkiye, Venezüella ve birçok başka yerde kutlamalar yapıldı.
Venezüella’daki yeni #SoyCivilNoMilitar kampanyası dahilinde düzenlenen bir etkinlikte 43 yeni kişi militarizme karşı vicdani reddini açıkladı. Kampanya hakkında daha çok bilgiye çıkardıkları dergiden ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Vicdani Ret Derneği, Tahir Elçi Kent Ormanı Koordinasyonu ile birlikte Amed’de seminer ve “Amed’in Garnizon Kent Olmasına İzin Vermeyeceğiz” sloganıyla bir eylem düzenledi. 4 kişi ilk defa vicdani reddini açıkladı ve Tahir Elçi Kent Ormanı’na ağaç dikmek isteyince polis engeliyle karşılaştı. Detaylara bu linkten ulaşabilirsiniz.

Savaşsız Dünya grubu Kore’de askerlik hizmetini reddettikleri için tutuklu olan 700’ü aşkın genç erkek için bisikletli bir eylem düzenledi.
guney-kore-vr-15-mayis-2016
Almanya’daki ve Britanya’daki gruplar geçmişte ve günümüzde vicdani retçilerin varlığına dikkat çekmek için yerel etkinlikler düzenlediler. 2 Britanya şehrinde, Leicester’de ve Carlisle’de, vicdani retçilerin anısına 2 tane taş dikildi.
Londra’daki bir gerilla sokak sanatı galerisinde Haringey I. Dünya Savaşı Barış Forumu’ndan aktivistler, I. Dünya Savaşı’nda vicdani retçilerin yaşadığı sokaklara posterler yapıştırdılar. 20.000 Britanyalı vicdani retçinin 350 tanesi kuzey Londra’da yaşıyordu.

Fotoğraf: Tim Wallis
Birçok kişi de desteğini #COday etiketi ile sosyal medyada gösterdi.
1 Aralık gününde de barış için yaptıkları eylemler sonucu tutuklananların isimlerini duyuracağımız Barış Tutsakları Günü kutlanacak. Bu tutsakların birçoğu zorunlu askerliği reddeden vicdani retçilerden oluşuyor. Siz de kendinizin veya grubunuzun bu etkinliğe nasıl katılacağını şimdiden düşünmeye başlayınız!
Hannah Brock

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org