Diyarbakır’da “Vicdani Ret Hakkı ve Sivil İtaatsizlik” etkinliği

İHD Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği, VR-DER Eş Başkanı Av. Gökhan Soysal’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinlik, 19 Ocak Cumartesi günü İHD Diyarbakır Şubesi’nde gerçekleştirildi.

İHD Diyarbakır Şubesi’nin düzenlediği, VR-DER Eş Başkanı Av. Gökhan Soysal’ın konuşmacı olarak katıldığı “Vicdani Ret Hakkı ve Sivil İtaatsizlik” konulu etkinlik, 19 Ocak 2019 tarihinde saat 13.00’de İHD Diyarbakır Şubesi’nde gerçekleştirildi.

Aynı gün düzenlenen, açlık grevindeki HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven’e destek mitinginden dolayı katılımın düşük olduğu etkinlikte söz alan VR-DER Eş Başkanı Av. Gökhan Soysal, vicdani ret hakkıyla ilgili genel bilgilendirme yaptıktan sonra konuyla ilgili güncel durumu anlattı. Vicdani retçilere uygulanan baskılar ve bunlara karşı koyulabilecek yasal yolların neler olabileceği konusunda bilgi verdi.

Daha sonra sivil itaatsizlik nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ve kavramsallaştırması üzerine konuştu. Bir sivil itaatsizlik eylemi olarak vicdani ret hakkının kullanılması ele alındı.

Etkinlik, soru-cevap kısmıyla devam etti. Daha sonra 2016 Amed etkinliğinden görüntüler izlendi. Baskılara rağmen vicdani ret hakkı için verilen mücadelenin her yerde devam devam edeceği vurgulanarak etkinlik sonlandırıldı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org