Dünya Barış Günü’nde Rusya’da savaş karşıtları sokağa çıktı: “Seferberliğe hayır”

Rusya’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenen savaş karşıtı protestolarda 1311 kişi gözaltına alındı. Moskova’dan İstanbul ve Belgrad’a uçak bileti kalmadı

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI | 211. GÜN

Rusya’da savaş karşıtı protestolarda 1300’den fazla gözaltı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in ilan ettiği “askeri kısmi seferberlik” sonrası Rusya’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenen savaş karşıtı protestolarda 1311 kişi gözaltına alındı.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
22 Eylül 2022, Perşembe 08:42
Rusya’da başta başkent Moskova ve St. Petersburg olmak üzere çeşitli şehirlerde dün akşam (21 Eylül) düzenlenen savaş karşıtı protestolarda 1300’ün üzerinde protestocu güvenlik güçlerince gözaltına alındı.

The Guardian’ın haberine göre, bağımsız protesto izleme platformu OVD-Info’nun paylaştığı bilgiler, yalnızca Moskova ve St. Petersburg’da gözaltına alınanların sayısının bini üzerinde olduğunu gösteriyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaş 211. gününde devam ederken Rusya’da savaşın ilk günlerinde görülen protesto gösterileri zamanla azalmaya başlamıştı. Fakat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkede “askeri kısmi seferberlik” ilan ettiğini açıklaması ülkede yeniden protestolara sebep oldu.

Buna göre, dün akşam itibariyle Moskova’da en az 502, St. Petersburg’da en az 524 kişi gözaltında bulunuyor. Tüm Rusya’da savaş karşıtı protestolarda gözaltına alınanların sayısı ise en az 1311.

Rusya basınına yansıyan haberlere göre, Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi İrina Volk, “yetkililerin küçük çaplı protesto teşebbüslerinin önünü kestiğini” söyledi. Protestoları “yasadışı eylemler” olarak nitelendiren Volk, protestolarda “oldukça az sayıda katılımcı olduğunu” kaydetti:

“(Eylemlerin) Hepsi durduruldu. Ve yasaları çiğneyen kişiler gözaltına alınıp soruşturma için polis merkezlerine götürüldü.”

Rusya yasalarına göre, ilgili makamlardan önceden izin alınmadan yapılan gösteriler “kanunsuz” kabul ediliyor.

“Seferberliğe hayır”
Putin’in seferberlik kararını açıklamasının ardından Vesna muhalefet hareketi protesto çağrısında bulunmuştu. Moskova Savcılığı ise protesto gösterisi düzenlemenin veya söz konusu gösterilere katılmanın 15 yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanacağı uyarısı yapmıştı.

Uyarılara rağmen Uluslararası Barış Günü‘nde savaş karşıtı protestolar için sokağa çıkan protestocular, “Seferberliğe hayır” sloganı attı.

Protestoculardan Vasily Fedorov, “Herkes korkuyor. Ben barıştan yanayım. Ateş etmek zorunda kalmak istemiyorum. Ama şu anda öne çıkmak çok tehlikeli. Tehlikeli olmasaydı daha çok insan olurdu” dedi.

Soyadını vermek istemeyen 60 yaşındaki Alexei de “Protestolara katılma niyetiyle dışarı çıktım ama görünen o ki çoktan herkesi gözaltına almışlar. Bu rejim kendi kendini lanetledi, gençliğini mahvediyor” dedi.

Genç bir protestocu ise bir polis memuruna şöyle bağırdı: “Neden 20 yıldır iktidarda olan bir adama, Putin’e hizmet ediyorsunuz?”

Rusya’nın seferberlik kararı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 21 Eylül 2022’de tüm devlet kanallarından yayınlanan bir ulusa sesleniş konuşması yaparak Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunmuş, ülkede askeri kısmi seferberlik ilan ettiklerini duyurmuştu.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yalnızca sözleşmeli profesyonel askerlerin hizmet verdiğini hatırlatan Putin, özetle şöyle konuşmuştu:

“Ülkemizi, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini korumak, vatandaşlarımızı ve özgürleştirilmiş bölgelerdeki insanları korumak için Rusya Savunma Bakanlığı ve Rusya Genelkurmay Başkanlığının kısmi seferberlik ilan edilmesine yönelik tekliflerini desteklemek gerektiğini düşünüyorum. İlgili kararnameyi imzaladım.

“Sadece yedek asker statüsünde ve özellikle orduda hizmet etmiş, belirli bir askeri kaydı ve ilgili tecrübesi olan vatandaşlar askere çağrılacak. Askeri hizmet için çağrılanlar, özel askeri operasyon deneyimi doğrultusunda ilave askeri eğitim alacaklar.

“Savunma sanayii işletmelerinin başkanları, silah ve askeri teçhizat üretimini artırmak, ek üretim kapasitelerini devreye sokmaya yönelik hedefleri yerine getirmekten doğrudan sorumludur.” (SD)

Kaynak: Bianet

**

Savaş kapıya dayandı | Moskova’dan İstanbul ve Belgrad’a uçak bileti kalmadı

Rusya’dan Sırbistan ve Türkiye’ye uçuşlar, Rusya Devlet Başkan’ı Putin’in Ukrayna’daki kayıplarının önünü almak için ‘kısmi seferberlik’ ilanından sonra bir anda doldu ve bilet fiyatları tavana vurdu. Eylül’de bulunabilecek son bilet 9 bin avroya. – Bianet

**

Bazen tek bir kadın iktidarı sarsabilir – Hakan Aksay

Şarkıcı Pugaçova ‘ülkenin en ünlü kadını’ ve şimdilerde başı ‘ülkenin en ünlü erkeği’ ile dertte. Putin’in Ukrayna’da başlattığı savaşa ve ‘gerçekleşmeyecek hayaller uğruna gençlerin ölmesine’ karşı çıkarak ifade özgürlüğüne sahip çıkıyor – T24

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org