Rusya’da süpermarket etiketlerine savaş karşıtı mesajlar yazan sanatçı 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı

“Parmaklıklar ardında olmama rağmen sizlerden daha özgürüm” diyen Skochilenko, “Diğerlerinden farklı olmaktan korkmuyorum. Belki de bu yüzden devletim benden ve benim gibilerden bu kadar korkuyor ve beni tehlikeli bir hayvan gibi kafeste tutuyor” dedi.

17 Kasım 2023
Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarını protesto etmek için St. Petersburg’daki süpermarketlerdeki etiketlere savaş karşıtı mesajlar yapıştıran sanatçı Alexandra Skochilenko (33), yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı. Skochilenko, Rus ordusu hakkında yalan bilgiler paylaşmayı yasaklayan yasa kapsamında tutuklu yargılanmaktaydı.

Kendisini bağımsız bir sanatçı ve müzisyen olarak tanıtan Alexandra “Sasha” Skochilenko, Mart 2022’de “Rus ordusu hakkında sahte haber üretmekten” suçlu bulundu. Skochilenko, bir süpermarketteki etiketlere savaş karşıtı mesajlar yapıştırmıştı. Etiketlerden birinde, “Putin 20 yıldır televizyon ekranlarından bize yalan söylüyor: Bu yalanların sonucu, savaşı ve anlamsız ölümleri haklı çıkarmaya hazır olmamızdır” yazıyordu.

Skochilenko, savaşa karşı çıktıkları için cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan yüzlerce Rus vatandaşından biri. Birçoğu, Rusya lideri Vladimir Putin’in Şubat 2022’de Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ardından alelacele kabul edilen Rus ordusu hakkında “sahte” bilgi yaymaya karşı yasa kapsamında suçlanıyor. Yasa en fazla 10 yıl hapis cezası öngörüyor. Suçlananlar arasında muhalif siyasetçiler, aktivistler ve gazeteciler de bulunuyor.

“Parmaklıklar ardında olmama rağmen sizlerden daha özgürüm”

Skochilenko mahkemede yaptığı açıklamada, “Devletimizin ve kamu güvenliğimizin beş küçük kağıt parçasıyla yıkılabileceğini düşünen savcının devletimize ve toplumumuza olan inancı ne kadar kırılgan olmalı?” diye sordu.

Parmaklıklar ardında olmama rağmen sizlerden daha özgürüm” diyen Skochilenko, sözlerine şöyle devam etti:

Diğerlerinden farklı olmaktan korkmuyorum. Belki de bu yüzden devletim benden ve benim gibilerden bu kadar korkuyor ve beni tehlikeli bir hayvan gibi kafeste tutuyor.

Kaynak: Medyascope

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org