‘Halk savaşın ve Putin’in arkasında’ efsanesini yıkan görüntüler

Seferber edilen askerlerin protestocu eşleri, uzaklardaki Baymak’ta isyana kalkan Başkurtlar, Nadezhdin için imza verme kuyruğuna girenler ve [Yekaterina] Duntsova’nın [yeni muhalefet] partisi için yerel gruplar kuran insanlar – hepsi de ‘halk savaşın ve Putin’in arkasında’ efsanesini yıkan unsurlar.

23 Ocak 2024
Rusya: Savaş karşıtı aday Putin’e meydan okuyor

Eski Duma milletvekili Boris Nadezhdin, Rusya’daki devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmayı planlıyor. Putin’i ve Ukrayna’ya yönelik savaşı sert bir dille eleştiren Nadezhdin’in adaylığı için imza vermek isteyen insanlar, dondurucu soğukta kuyrukta bekliyor. Yorumcular sergilenen siyasi aktivizmi takdir etse de kendisine pek şans tanımıyor.

Rus toplumu rehabilite oluyor

Siyaset bilimci Abbas Galliamov, Facebook’ta bu tür direniş eylemlerinin toplumsal değerini vurguluyor:

“Seferber edilen askerlerin protestocu eşleri, uzaklardaki Baymak’ta isyana kalkan Başkurtlar, Nadezhdin için imza verme kuyruğuna girenler ve [Yekaterina] Duntsova’nın [yeni muhalefet]partisi için yerel gruplar kuran insanlar – hepsi de ‘halk savaşın ve Putin’in arkasında’ efsanesini yıkan unsurlar. Bu basit adımlardan daha önemlisini akıllara getirmek zor. Bu yoldan giden insanlar toplumu kelimenin tam anlamıyla baştan yaratıyor, halkın sinir sistemini onarıyor.”

Savaş karşıtları sıraya girdi
Republic Genel Yayın Yönetmeni Dmitri Kolesev, Echo’nun alıntıladığı bir Telegram gönderisinde gördüğü destek dolayısıyla Kremlin’in Nadezhdin’in adaylığının önünü açmayacağı yorumunda bulunuyor:

“Ortaya çıktı ki ülkede hâlâ muhalif düşünen insanlar var. Üstelik Boris Nadezhdin de kendisini savaş karşıtı bir aday olarak konumlandırdığından, adaylığının savaşa karşı kanunlar çerçevesinde girişilmiş bir eylem olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar, birlikte hareket etmenin sevincini yaşadılar, cesaretlendiler, hiç değilse bir şeyler yaptıklarını hissettiler. … Günün sonunda Nadezhdin adının oy pusulasında yer almasını pek olası görmüyorum. Bir aday için imza toplamak muhalefeti hareketlendirip insanlara ilham veriyor olabilir, peki ama seçim kampanyası nasıl yürütülecek?”

Alacağı destek onu tehlikeye atabilir
Gazeta Wyborcza, Nadezhdin’in eşit şansa sahip olduğuna inanmıyor:

“Engin deneyimi bulunan 60 yaşındaki meşhur liberal siyasetçi Boris Nadezhdin, ön seçimlerden daha çekilmedi. … İşler kendisi için şimdilik iyi gidiyor; 80 bin [halihazırda 100 bin] yurttaşı arkasına almış durumda ve daha fazlası da imza atmak için Moskova’da sırada bekliyor. … Nadezhdin, Putin’in savaşına güçlü bir karşı duruş sergiliyor ve ‘Ukrayna’yla yaşanan bu hikâyenin bir son bulması için yönetimin değişmesi gerektiğini’ söylüyor. Ancak yine de kaderi Putin’in ellerinde ve o dilediği an şu ya da bu resmi gerekçeyle seçime katılmasını engelleyebilir.”

Hoşnutsuzluk su yüzüne çıkmayacak gibi
Kaleva, Rus halkının yakın gelecekte Putin’e karşı ayağa kalkabileceğine inanmıyor:

“Savaşın yorgunluğu Rusya’daki sosyal medyaya da yansımış durumda; zafer ve Kiev’de yönetimin ele geçirilmesi nidaları mazide kaldı ve bunların yerini, öldürülen Rus askerlerinin sayısının artmasından duyulan üzüntüler aldı. Peki Moskova, St. Petersburg ve hatta ilk kargaşaların yaşandığı azınlık bölgelerinde bir gün hoşnutsuzluk patlak verebilir mi? Bu hâlâ pek muhtemel gözükmüyor. Şiddet aygıtı ülkeyi sıkı kontrolü altında tutuyor ve Putin de propaganda aygıtı sayesinde büyük bir kitlenin desteğini hâlâ arkasında hissediyor.”

Kaynak: euro topics

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org