Canlı yayında “savaşa hayır” pankartı açan Rus gazeteciye 8,5 yıl hapis cezası

Rus gazeteci Marina Ovsyannikova, 14 Mart’ta savaş karşıtı bir pankart ile Rus devlet televizyonu Kanal 1’in ana haber yayınını bölmüş ve bu protesto dünyanın gündemine oturmuştu.

Canlı yayında açtığı “savaşa hayır” pankartıyla dünyanın gündemine oturan Rus gazeteciye hapis cezası

4 Ekim 2023 Çarşamba
Rus gazeteci Marina Ovsyannikova, 14 Mart’ta savaş karşıtı bir pankart ile Rus devlet televizyonu Kanal 1’in ana haber yayınını bölmüş ve bu protesto dünyanın gündemine oturmuştu. Mahkeme, Ovsyannikova’yı gıyabında sekiz buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkemenin Telegram’dan yayımladığı açıklamaya göre Ovsyannikova, “silahlı kuvvetler hakkında bilerek yanlış bilgi yaymaktan” suçlu bulundu. 45 yaşındaki Ovsyannikova, arananlar listesine alınmasının ardından Rusya’dan kaçmış ve Avrupa’daki bir ülkeye gitmişti.

Rusya’dan kaçmıştı

Marina Ovsyannikova’nın avukatı Dmitri Zakhvatov, “Ovsyannikova ve kızı, ev hapsinde tutulduğu adresten kaçtıktan birkaç saat sonra Rusya’dan ayrıldı. Şu anda Avrupa’dalar” demişti.

Durumlarının iyi olduğunu belirten avukat, Ovsyannikova’nın halkın önünde konuşacağı zamana kadar Avrupa’da bekleyeceğini çünkü şu anda güvenli bir ortam olmadığını açıklamıştı.

45 yaşındaki Ovsyannikova, Kremlin yakınlarında “Putin bir katildir. Askerleri faşisttir” diye bağırmıştı. Daha sonra Ovsyannikova, “Rus ordusunu küçük düşürdüğü” gerekçesiyle 50 bin ruble (14 bin Türk Lirası) para cezasına çarptırılmıştı. Moskova’daki bir mahkeme tarafından verilen kararın ardından Ovsyannikova ev hapsine alınmıştı.

Ne olmuştu?

Ovsyannikova, Rus devlet televizyonu Kanal 1’in 14 Mart’taki ana haber bülteni sırasında “Savaşı durdurun, savaşa hayır” diye bağırarak stüdyoya girmiş ve elindeki pankartı kameraya tutarak gerçekleştirdiği protestoyla dünyanın gündemine oturmuştu.

Kaynak: Medyascope

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org