Etiyopya’da barış: Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF) liderleri ülkelerine dönmeye başladılar

Halkların kendi kaderini tayin hakkı” çerçevesinde 1973’te kurulan Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF), Etiyopya nüfusunun yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan Oromo halkının özgürlüğü için mücadele ediyor.

Oromo’da liderler için karşılama

17/09/2018
Etiyopya’ya dönüş yasağı kalkan muhalif grup Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF) liderleri ülkelerine dönmeye başladılar. OLF liderlerini karşılamak amacıyla Addis Ababa’da toplanan binlerce kişi müzik ve danslarla kutlama yaptı. Etiyopya hükümeti ile OLF arasında Temmuz ayında imzalanan barış anlaşmasından sonra somut adımlar atılmaya devam ediyor. Barış anlaşması kapsamında Etiyopya’ya giriş yasakları kalkan OLF liderleri ülkeye dönmeye başladı. Muhalif grubun ülkeye dönüşü büyük bir konserle kutlandı. Ülkeye dönüşleriyle ilgili bir açıklama yapan Oromo Kurtuluş Cephesi lideri Davud İbsa “Bu dünyada gerçek ve yalan, iyilik ve kötülük, sevgi ve nefret, özgürlük ve kölelik, eşitlik ve eşitsizlik var; ve bu zıtlıklar sürekli mücadele içindeler. Fakat günün sonunda kazanan gerçek, iyilik, sevgi, özgürlük ve eşitlik olacaktır” dedi.

1973 yılında kuruldu

“Halkların kendi kaderini tayin hakkı” çerçevesinde 1973’te kurulan Oromo Kurtuluş Cephesi (OLF), Etiyopya nüfusunun yaklaşık yüzde 35’ini oluşturan Oromo halkının özgürlüğü için mücadele ediyor. Kültürel ve siyasal haklarını elde etmek için mücadele başlatan OLF üyeleri, Etiyopya hükümeti tarafından terörist grup olarak ilan edilmiş ve yasaklanmıştı. Uzmanlara göre yasağın kalkmasıyla Oromo Kurtuluş Cephesi’nin ülkeye dönüşü, uzun yıllardır Etiyopya’da devam eden silahlı çatışmaları da sonlandıracak.

ADDİS ABABA

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org