Etiyopya’da iç savaşı bitiren adım: Parlamento TPLF’yi “terörist örgüt” listesinden çıkardı

20 yıl boyunca Etiyopya’yı yönettikten sonra 2021’de iç savaşın başlamasıyla “terörist örgüt” ilan edilen TPLF’nin itibarı iç savaşın Afrika Birliği’nin arabuluculuğuyla son bulmasının ardından iade edildi. TPLF Kuzey’de geçici hükümet kuracak

İÇ SAVAŞ RESMEN BİTTİ
Etiyopya | Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) “terörist örgüt” listesinden çıkarıldı

Adis Ababa – 23 Mart 2023
Etiyopya parlamentosu Çarşamba günü, Tigray bölgesine egemen olan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ni (TPLF) “terör örgütleri” listesinden çıkardı.

Bu, iki yıl süren iç savaşın bitmesi sonrasında geçici bölgesel hükümetin kurulmasını sağlamaya yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

Kuzey bölgesinin yönetimi konusundaki anlaşmazlıklar dolayısıyla 2020 sonlarında federal hükümetle başgösteren çatışmaların ardından Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF), Mayıs 2021’de “terörist örgüt” listesine alınmıştı.

Etiyopya parlamentosu Facebook sayfasında, “Meclis[‘in], TPLF’nin terörist olarak tanımlanmasına son verme kararını oy çokluğuyla onayladı[ğını]” duyurdu.

TPLF ile federal hükümet arasında Kasım 2022’de varılan barış anlaşmasını güçlendireceği düşünülen karar, ülkedeki politik güçlerin büyük bölümünce destekleniyor.

Anlaşmayla, on binlerce insanın öldürüldüğü ve milyonlarca insanın evlerini terke zorlandıkları silahlı çatışma sona erdiriliyor.
TPLF’nin “terörist örgütler” listesinden çıkarılması, partinin, sözcüsü Getachew Reda’yı geçtiğimiz hafta başkanlığına aday gösterdiği geçici bölgesel hükümete katılmasının ön koşuluydu.

Reda ve TPLF henüz bir açıklama yapmadı.

(AEK)

TPLF’nin kısa tarihi

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) Tigray halkının kendi kaderini tayin hakkı için mücadele eden Marksist kökenli bir devrimci hareket. Son yıllardaki siyasal çatışmalar sırasında yasaklanmış olmakla birlikte TPLF önceki dönemde Etiyopya’nın iktidar partisiydi.

TPLF’nin kendi kayıtlarına göre örgüt 18 Şubat 1975’te Tigray’ın kuzeybatısındaki Dedebit’te 12 genç erkek tarafından kuruldu ve 16 yılda Etiyopya’daki en güçlü silahlı “kurtuluş hareketi” haline geldi. 1989’dan 2018’e kadar, Etiyopya Devrimci Demokratik Halk Cephesi (EPRDF) koalisyonun önderliğini yürüttü. 1991’de devrilen Derg askeri rejimine karşı 15 yıl savaş veren TPLF, öncelikle askeri başarılarıyla Derg’in yenilgisini hazırlayan en önemli güç oldu. TPLF, 28 Mayıs 1991’de Eritre Halk Kurtuluş Cephesi’nin (EPLF) desteğiyle, Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti (PDRE) hükümetini devirdi ve 2018’de federal hükümetin kontrolünü yitirene kadar iktidarı elinde tuttu.

Etiyopya Ulusal Seçim Kurulu, 18 Ocak 2021’de parti liderliğinin 2020’de federal hükümete karşı giriştiği silahlı direniş ve başkaldırı eylemlerinin yanı sıra yasal süreçlerinin tamamlanmış olmadığı gerekçesiyle partiyi kapattı. 6 Mayıs 2021’de Etiyopya Halk Temsilcileri Meclisi, TPLF’yi terör örgütü olarak tanımlayan bir parlamento kararını resmen onayladı. Taraflar, Kasım 2022’de, merkezi Güney Afrika’nın Pretoria kentindeki Afrika Birliği’nin arabulucuğuyla barış anlaşması imzaladılar.

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org