Eylem Çağrısı: Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası

Uluslararası Savaş Karşıtları bu sene 14-20 Kasım tarihleri arasında 3. Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası’nı düzenliyor. Birey olarak veya grup olarak katılım sağlanabilir.

31 May 2016 — ssemih
Gençlerin militarizasyonuna karşı dünyanın her yerinden çok sayıda insanla beraber siz de harekete geçmek ister misiniz?
wri-duyuru-eylem-haftasi-14-20-kasim-2016
Bu sene 14-20 Kasım tarihleri arasında üçüncüsü gerçekleşecek olan Uluslararası Savaş Karşıtları’nın eylem haftasına katılabilirsiniz. Birey olarak veya grup olarak katılım sağlanabilir.

Uluslararası Savaş Karşıtları bu sene 14-20 Kasım tarihleri arasında 3. Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası’nı düzenliyor. Bu eylem haftası, dünya genelindeki anti militarist hareketlerin gençlerin militarizasyonuna karşı farkındalık yaratmak, mücadele etmek ve alternatifleri dile getirmek için birlikte ortaya çıkardıkları bir etkinliktir.

Geçen seneki eylem haftası eylemler, konuşmalar, atölyeler ve diğer birçok etkinlikle Kolombiya, Britanya, Almanya, Finlandiya, Nepal, Yeni Zelanda, İspanya, ABD ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkeden çok sayıda grubun katılımıyla gerçekleşti. İlk eylem haftası 2014 yılında gerçekleşmişti. 2013 yılında ise bir eylem günü gerçekleşmişti.

Zihinlerin ve Bedenlerin Askere Alınması

Günümüzde ordular, silahlı gruplar ve savaşlardan kar elde eden diğer oluşumlar gençlerin bedenlerini olduğu gibi zihinlerini de ele geçirip askeri amaçlı kullanmak için çeşitli yollar kullanıyorlar. Bazı ülkelerde gençlerin militarizasyonu diğerlerine göre daha belirgin – genç insanlar (tamamen değil ama genellikle genç erkekler) zorunlu askere alma ile orduya katılmaya zorlanıyor. Buna zorunlu askerlik gibi çocukların askere alınması da dahil edilebilir. Zorunlu askerliğin kaldırılmış veya askıya alınmış olduğu birçok yerde ise hükümetler, silah tüccarları ve savaştan kazanç elde edenler askeri eylemlere karşı pozitif olacakları şekilde gençlerin beyinlerini dolduruyorlar.

Bu devlet kurumları veya sivil oluşumlar kendi askeri amaçlarını desteklemeleri için gençleri ikna ederken ne gibi stratejiler kullanıyorlar? Savaşlardan kar elde edenlerin bu stratejilerine karşı bizler neler yapabiliriz? Bu seneki eylem haftasında, özellikle gençlerin zihinlerinin ve bedenlerinin askere alındığı ve savaştırıldığı çeşitli yollar üzerine odaklanıyoruz.

Sizler Ne Yapabilirsiniz?

Dünya genelinde gençlerin militarizasyonuna karşı hareket edecek çok sayıda insana katılmak istiyorsanız, [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz. Daha fazla bilgi ve güncellemeler için www.antimili-youth.net adresini ziyaret ediniz.

* Kendi şiddet içermeyen eyleminizi organize edin. Eylem haftası dahilinde gençlerin militarizasyonuna karşı yapacaklarınızı (eylemler, halka açık forumlar, konuşmalar, film gösterimleri, internet kampanyaları vs.) [email protected] adresinden bize bildirin. Bizde bunları insanlara duyuralım

* Ne yapacağınıza karar veremediniz mi? [email protected] adresinden bizimle iletişime geçin ve sizinle eylem fikirleri üzerine tartışalım veya ülkenizde hazır plan yapmış olan gruplarla iletişime geçmenizi sağlayalım. Ayrıca bu linkten geçen sene neler yapıldığına da göz atabilirsiniz.

Logo Tasarım: Yekta Bakırlıoğlu

Kaynak: http://www.wri-irg.org/node/26492

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org