Bu Hafta Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası

Hafta boyunca farklı ülkelerden aktivistler, askerliğin ve askeri değerlerin gençlere nasıl aşılanmakta olduğu ve buna karşı nasıl mücadele edebileceğimiz konularında farkındalık yaratmak için eylemler yapacaklar ve etkinlikler organize edecekler.

20 Kasım 2017
Bu Hafta Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası. Hafta boyunca farklı ülkelerden aktivistler, askerliğin ve askeri değerlerin gençlere nasıl aşılanmakta olduğu ve buna karşı nasıl mücadele edebileceğimiz konularında farkındalık yaratmak için eylemler yapacaklar ve etkinlikler organize edecekler.

Çekya’da NESEHNUTÍ, “Výchova k válce” (Savaş için Eğitim) filmi gösterimi ve ardından ülkede eğitimin militarizasyonu üzerine bir panel oturumu organize ediyor.

İsrail’de siyasi vicdani retçilere destek veren bir örgüt olan Mesarvot ağından aktivistler, 20 Kasım’da vicdani reddini açıklayacak olan genç vicdani retçi Matan Helman’a destek amacıyla Tel Aviv’de bir gösteri organize ediyor.

Finlandiya’da AKL’den (Vicdani Retçiler Birliği) aktivistler Helsinki’deki askere alma ofisi önünde gençleri vicdani ret hakkı konusunda bilgilendirme amacıyla hafta boyunca eylemler organize ediyor.

Yunanistan’da aktivistler 26 Kasım’da Atina’daki Savunma Bakanlığı önünde toplanacaklar. Barış ile ilgili şiirler okunacak ve halk ülkede gençlerin militarizasyonu ile nasıl mücadele edebilecekleri konusunda bilgilendirilecek.

Güney Kore’de Barış Eğitimi Projesi MOMO’dan aktivistler, yakın zamanda düzenledikleri “Barış Kolejleri” etkinliğinde kullandıkları materyalleri paylaşacakları, Kuzey ile olan sorunların şiddetsiz bir şekilde çözülmesinin yolları üzerine bir sergi düzenliyorlar.

Paraguay’da Latin Amerika ve Karayip Anti-Militarist Ağı’ndan (RAMALC) aktivistler, Latin Amerika’da gençliğin militarizasyonuna direnme üzerine bir panel organize etti. Panele farklı Latin Amerika ülkelerinden konuşmacılar katıldı. Hafta boyunca da, Latin Amerika ülkelerinde gençliğin militarizasyonuna karşı mücadele etmek ile ilgili farkındalık yaratmak için sosyal medyada bir kampanya yürütülüyor.

Almanya’da DFG-VK’den aktivistler bazı şehirlerde askere alınmaya karşı kaynaklarını yayıyorlar.

Birleşik Krallık’ta Peace Pledge Union aktivistleri gençliğin militarizasyonuna karşı ne gibi önlemler alınabileceği ile ilgili farklı şehirlerde bildiriler dağıtarak halkı bilinçlendiriyor. Women in Black aktivistleri Londra’da bir miting düzenledi ve Başbakan Theresa May’e hitaben, İngiliz hükümetini silahlı kuvvetlerin okullara ve eğitim yetkililerine karışmasına son verdirmeye çağıran bir dilekçe dolaştırdı.

ABD’de, Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Ulusal Ağ Birleşik Devletler’de gençliğin militarizasyonuna direniş üzerine makaleler yayımlayacak.

Birçok başkası da kendi ülkelerinde yaptıkları direnişleri sosyal medyada #demilitarisedyouth ve #weekofaction iliştirileri ile paylaşacaklar ve gençliğin militarizasyonuna karşı yaptığımız bu direnişi uluslararası anlamda büyütecekler.

Bu Harekete siz de katılın!

Bu eylem haftasına siz de katılmak isterseniz, kendi eylem veya etkinliklerinizi planlamak için geç sayılmaz. Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçerseniz, size bağlantılar sağlayabiliriz ve materyal edinmenize yardımcı olabiliriz.

Bizi sosyal medyada (Twitter ve Facebook ) takip edin, kendi iletilerinizi #demilitarisedyouth ve #weekofaction iliştirileri ile paylaşın.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org