14-20 Kasım, Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası

Bu hafta, dünyanın her yerinden antimilitarist grupların gençlerin militarizasyonu ile ilgili insanları bilinçlendirme ve alternatifler sunmak amacıyla ortaya çıkardıkları eylemlerden oluşuyor. Herhangi bir şekilde bu haftaya dahil olmak isterseniz (bir etkinlik düzenleyerek veya bir yayın yaparak) bu adresten iletişime geçebilirsiniz. [email protected]

Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası

Bu hafta (14-20 Kasım) Gençlerin Militarizasyonuna Karşı Uluslararası Eylem Haftası. Farklı ülkelerden birçok grup tarafından organize edilen eylemler ve etkinlikler gerçekleşecek.

Bu hafta, dünyanın her yerinden antimilitarist grupların gençlerin militarizasyonu ile ilgili insanları bilinçlendirme ve alternatifler sunmak amacıyla ortaya çıkardıkları eylemlerden oluşuyor.

Eğer bu eylemlere katılma imkanınız yoksa bile, bu haftaya sosyal medya üzerinden #YouthAgainstWar ve/veya #everydaymilitarism etiketleri ile paylaşımlar yaparak katılabilirsiniz.

Paylaşımlarınız; bulunduğunuz yerde gençlerin militarizasyonuna veya buna karşı gösterilen dirence örnek olacak makaleler, raporlar, hikayeler veya fotoğraf ve video gibi görsellerden oluşabilir. Ayrıca günlük hayattan militarizme örnek olacak paylaşımlar da yapabilirsiniz. (Bulunduğunuz yerden askeri reklamlar veya askeri marşlar gibi.)

Başka herhangi bir şekilde bu haftaya dahil olmak isterseniz (bir etkinlik düzenleyerek veya bir yayın yaparak) bu adresten iletişime geçebilirsiniz. [email protected]

Gelişmeler için www.antimili-youth.net sitesini veya Facebook kullanıyorsanız Countering the Militarisation of Youth sayfasını takip edebilirsiniz.

Etkinlikler/Eylemler

– 14 Kasım: ABD’den National Network Opposing the Militarization of Youth, ABD ordusunun savaşlarına kaynak sağlamak amacıyla okul sistemine müdahil olmasına karşı Winning the Peace kampanyasını başlatacak. Bu kampanya, Eylem Haftası’ndan sonra da yıllar boyu devam edecek.

– 14-18 Kasım: Finlandiya’dan Aseistakietäytyjäliitto AKL, Helsinki’de bulunan askere alma ofisinin önünde askerlik karşıtı çeşitli eylemler organize edecek.

– 14-20 Kasım: Yeni Zelanda’dan Auckland Peace Action, Auckland’daki silah fuarına kaşı bir eylem de dahil olmak üzere çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği bir “Barış Haftası” düzenleyecek.

– 15 Kasım: DFG-VK, askeri propaganda etkinliği olan “Silahlı Kuvvetler Günü”nde (“Tag der Bundeswehr”) elinde silah tutan çocukların fotoğraflarını (yüzleri sansürlü şekilde) yayınladıkları için Almanya’nın Stuttgart şehrinde yargılanıyor. DFG-VK aktivistleri soruları cevaplandırmak için orada olacak. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. (Almanca)

– 16 Kasım: Çek Cumhuriyeti’nden NESEHNUTÍ Brno’da, silah ticareti ve silah ticaretinin Avrupa’da militarizasyon ile ilişkisi üzerine halka açık bir atölye düzenleyecek. Hafta boyunca NESEHNUTÍ Çek halkındaki militarizasyon üzerine kendi hazırladıkları bir belgeseli de tanıtacaklar. Belgesel film ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

– 16 Kasım: Women in Black (Londra) gençlerin militarizasyonu ile ilgili Londra halkına broşürler dağıtacak.

– 16-20 Kasım: İsrail’de aktivistler vicdani retlerini açıklayacaklar. Sonrasında da siyasi vicdani retçileri destekleyen grup ve bireylerin oluşturduğu bir ağ olan Mesarvot’un organize ettiği çeşitli eylemler yapılacak.

– 17 Kasım: New York’tan Granny Peace Brigade, 5 ilçeden toplam 12 lisede etkinlikler düzenleyecek. Bu etkinliklerin bir parçası olarak aktivistler öğrenci velilerini lise sonrası ordu harici seçenekler üzerine bilgilendirecekler ve askere alma amaçlı yapılacak görüşmelerde dikkat etmeleri gereken noktalardan bahsedecekler. Diğer kampanyalarında da 18 New York lisesindeki yedek subay yetiştirme programlarına maddi kaynak sağlanmasına engel olmak ve ülke genelinde öğrencilerin kişisel-hayat dokunulmazlığı haklarının liselerdeki askere alma kurumlarına karşı korunması amaçlanıyor.

– 17 Kasım: ACOOC – Kolombiyalı Vicdani Retçilerin Kolektif Eylemi Bogota’da bulunan Pontifical Xavierian Üniversitesi’nde şiddetsiz halk protestoları ve militarizasyona alternatifler üzerine bir atölye düzenleyecek. Atölyle dahilinde aktivistler Compa isimli, sosyal protestoların ve polis şiddetine karşı direncin canlandırıldığı bir rol yapma oyunu oynayacaklar.

– 17 Kasım: Almanya’nın Würzburg kentindeki DFG-VK aktivistleri bir iş fuarında ordunun açacağı askere alma standının önünde gençleri askerliğe alternatifler üzerine bilgilendirecekler.

– 18 Kasım: Almanya’nın Erlagen kentindeki DFG-VK aktivistleri ordunun “kariyer rehberlik” etkinliğinde bir okul önünde broşürler dağıtacaklar.

– 18 Kasım: Almanya’nın Frankfurt/M kentindeki DFG-VK aktivistleri Frankfurt’ta gerçekleşecek olan ve ordudan subayların askere alma standı açacakları “Azubi & Studientage” iş fuarında broşürler dağıtacaklar.

– 18-27 Kasım: Hollanda’dan Aktif Şiddetsizlik Vakfı (Stichting voor Actieve Geweldloosheid – SVAG), Towards a Nonviolent World isimli bir şiddetsizlik eğitimi etkinliği düzenleyecek. Bu etkinlikte WRI aktivistleri de şiddetsizlik ve gençlerin militarizasyonuyla mücadele üzerine bir oturum yapacaklar.

-19-20 Kasım: Kolombiya’dan CUERPO CON-SIENTE Bogota’da, sosyal dönüşüme alternatif yaklaşımlar üzerine halka açık bir atölye düzenleyecek.

– 23-25 Kasım: Güney Kore’den MOMO Seul’de, barış eğitimi ve militarizasyonla mücadele üzerine halka açık bir seminer organize edecek.

10 Kasım günü Katalonya’dan Centre Delas, iki tane yayından hazırlanan sunumları da içeren bir etkinlik düzenledi: “122 acciones fáciles (y difíciles) para la paz” ve “Mentes Militarizadas.” Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hafta boyunca  Centre Delas ve Desmilitaritzem l’Educació, Katalonya’da eğitim etkinliği düzenlerken ordudan temsilcileri de davet eden veya eğitim etkinliklerinde askeri varlığa müsaade eden organizatörlere mektuplar gönderecekler. Ayrıca, okulları ve Katalonya’daki askeri endüstriyi de kapsayacak şekilde hükümeti halka açık alanlarda askeri varlık konusunda sınırlamaya zorlayan bir karar çıkaran Katalonya Parlamentosu’ndaki siyasi partilerle de bir toplantı organize edilecek.

12 Kasım günü Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) Veterans for Peace konferansında bilgilendirme standı açtılar ve Birleşik Krallık’ta gençlerin militarizasyonu ile mücadele üzerine broşürler dağıttılar.

Yayınlar

Bu etkinliklerin yanı sıra Eylem Haftası dahilinde www.antimili-youth.net sitesinde bir kaç makale de yayınlanacak. Bu yayınlar Birleşik Krallık, Almanya ve Meksika’dan konuları ele alacak.

University of Cardiff’te Uluslararası İlişkiler bölümünde kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Victoria Basham, Birleşik Krallık’ta devlet ve okullardaki askeri programlar tarafından halka yayılan “askeri değerler sistemine” özellikle değinecek şekilde, Birleşik Krallık’ta gençlerin militarizasyonu üzerine bir makale yazacak.

WRI aktivisti ve University of Marburg’da Barış ve Çatışma Çalışmaları alanında yüksek lisans öğrencisi olan David Scheuing, Alman ordusunun (Bundeswehr) Almanya’daki gençleri hedef alan reklam stratejileri üzerine bir makale yazacak.

Londra ve Meksiko’da bulunan aktivistlerden oluşan bir grup olan London Mexico Solidarity, iki yıl önce gerçekleşmiş olan Ayotzinapa saldırılarına özellikle değinerek, uyuşturucuyla savaşın getirdiği militarizasyon ve bunun gençlerin hayatları üzerindeki etkileri üzerine bir makale yazacak.

Bu makaleler Eylem Haftası ile ilgili diğer gelişmeleri de takip edebileceğiniz www.antimili-youth.net sitesinde yayınlanacak.

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org