Filistinli Dürzi genç İsrail ordusunda askerlik yapmayı reddetti

Filistinli Dürzi genç Mustafa Zuhduddin Esad, Ramallah Kültür Sarayı’nda düzenlenen bir etkinlikte, kendisinin de yer aldığı müzik dinletisinin ardından yaptığı açıklamada, “İsrail ordusunda askerlik yaparak kendi milletim olan Filistinlilere silah doğrultamam” dedi.

Filistinli Genç İsrail Ordusunda Askerlik Yapmayı Reddetti

13 Mayıs 2015 Çarşamba 01:42
Ramallah’ta Filistinli Dürzi genç Mustafa Zuhduddin Esad, İsrail ordusunda askerlik yapmayı reddettiğini söyledi.

Esad, Ramallah Kültür Sarayı’nda düzenlenen bir etkinlikte, kendisinin de yer aldığı müzik dinletisinin ardından yaptığı açıklamada, “İsrail ordusunda askerlik yaparak kendi milletim olan Filistinlilere silah doğrultamam” dedi.

İsrail’in askerliği zorunlu kıldığını ancak kendisinin askerlik yapmayacağını ve bu sebepten dolayı karşılaşacağı her türlü dayatmalara ve tutuklamalara hazır olduğunu vurgulayan Esad, şöyle konuştu:

“Benden önce abim Ömer de askerlik yapmayı reddetti ve 7 kere tutuklanıp, 160 gün tutuklu kaldı. Buna rağmen direnerek İsrail ordusunda askerlik yapmadı. Ben de böyle bir durumla karşılaşmaya hazırım. Biz bu terbiye üzerine yetiştirildik. İsrail’deki Dürzilere diyorum ki siz bunu yapabilirsiniz. Orduda askerlik yapmadan daha iyi bir gelecek inşa edebilirsiniz.”

Esad’ın babası Zuhduddin Esad da “4 çocuğumdan hiçbiri, İsrail ordusunda askerlik yapmayacak ve kendi milleti olan Filistinlilere karşı silah doğrultmayacak” ifadesini kullandı.

Baba Esad, “İsrail ordusunda bir gün askerlik yapmadım. Akli dengesi bozuk raporuyla askerlikten kaçtım. Hayattaki prensibim bu, çocuklarımın hiçbiri bu orduda askerlik yapmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’deki Dürzilerden insan hakları aktivisti ve avukat Yamin Zeydan da daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in 1956 yılından beri Dürzilere zorunlu askerlik uyguladığını belirtmişti.

Zeydan, “İsrail ordusunda askerlik yapan Dürzilerin sayısı konusunda kesin bir bilgi bulunmadığını ancak 2013 yılında 18 yaşını dolduran bin 500 gençten 912’sinin askere gittiğini bildirmişti.

İsrail’de yaşayan Dürzilerin 110 bin civarında olduğunu ve 16 köyde ikamet ettiklerini aktaran Zeydan, özellikle kuzeydeki el-Kermil kentine bağlı Daliyetul Kerm ve Safad ilçesine bağlı Yarka köylerinde yoğunlaştıklarını dile getirmişti.

http://www.haberler.com/filistinli-genc-israil-ordusunda-askerlik-yapmayi-7303772-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org