“Gençler bedelli askerlik için para ödemesinler, vicdani retçi olsunlar”

Vicdani retçi Yavuz Atan’la konuştuk: “Bana göre en kötü meslek askerliktir. Bu mesleği de yoksullara yaptırmak istiyorlar. Askerliği parayla satın almak, en az o askerliği yapmak kadar militarizme destekte bulunmaktır.”

Bedelli askerlik konusunun gündemden düşmediği son günlerde konuyu vicdani retçi Yavuz Atan’la konuştuk. Rakamlarla Türkiye’de askere gitmeyenlerin oranını açıklayan Atan, şunları söyledi:

“Bedelli askerlik, hali vakti biraz daha yerinde olan orta sınıf kesimlerini hem militarizmin tezgahından geçirip askere gitmek istemeyenlerin sayısını biraz daha azaltmak için çıkarılmış bir şey. Ama yine de bu, mevcut durumu çok değiştirebilecek bir şey değil. Aslında toplum bu konuda çok bilgi sahibi değil ama bu konu Türkiye’nin en büyük sosyal ve siyasal sorunlarından biri. Askerlikle sorunlu olan yaklaşık 5 milyon kişi var. Öğrencilik dolayısıyla da ertelemiş olan yaklaşık 800 bin kişi var. Askerlik yaşına gelip de bunu yapmayan en az 3 milyon kişi var. Ordunun şuandaki aktif nüfusu 300 ile 400 bin orasında. Bu rakamın on katı kadar askerlik yapmamış insan var. Vicdani retçilere baskı uygulayarak bu rakamı görünmez kılmaya çalışıyorlar ama de demektir ki bizim pasif destekçi sayımız yaklaşık 3 milyon civarında.”

“Bedelli askerlik için para ödemeyin, vicdani retçi olun”

“Bu tabi derin bir adaletsizlik oluşturuyor. Çok ağır bir militarist koşullarda yaşıyoruz. OHAL’in yasalara yedirilip olağan hale getirildiği ağır bir baskı koşullarında insanlar buna seslerini çıkarmıyorlar ama pasif bir ayak direme var. Her zaman olduğu gibi bütün kötü işler yoksullara yaptırılır. Bana göre en kötü meslek askerliktir. Bu mesleği de yoksullara yaptırmak istiyorlar. Askerliği parayla satın almak, en az o askerliği yapmak kadar militarizme destekte bulunmaktır. Bir zorunluluğu geçersiz kılmanın en kestirme yolu o zorunluluğu reddetmektir. Gençler bedelli askerlik için para ödemesinler, vicdani retçi olsunlar.”

Haber: Sedat Sur

Kaynak: Özgürüz

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org