Vicdani Ret İzleme: Bedelli Askerlik Uygulaması, Vicdani Retçiler İçin Bir Alternatif Değildir

Vicdani Ret İzleme İnisiyatifinin, yoklama kaçağı ve bakaya kişilerin “bedelli askerlik” uygulamasından faydalanması duyurusuna dair açıklaması

YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA KİŞİLERİN “BEDELLİ ASKERLİK” UYGULAMASINDAN FAYDALANMASI AÇIKLAMASI HAKKINDA

23.05.2022 tarihinde düzenlenen kabine toplantısı sonrasında, yoklama kaçağı ve bakaya kişilere bedelli askerlikten “faydalanabilme yolunun açılacağı” açıklaması yapıldı.

Bedelli askerlik seçeneği alternatif hizmet oluşturmadığı için, AİHM’nin alternatif hizmet imkânının bulunmayışı sebebiyle saptadığı 9. madde ihlallerine yanıt oluşturmamaktadır. Bunun yanında bedelli askerlikten yararlanmak isteyen herkes, bir aylık temel askerlik eğitimini yerine getirmek zorundadır. Bu eğitim, üniforma giymeyi, emirlere itaat etmeyi ve olağan askerlik hizmetinin tüm rutin şartlarını içermektedir. Askerliği ve üniforma giymeyi mutlak bir şekilde reddeden kişiler açısından bu şartlar kabul edilebilir değildir.

Yapılan açıklama sonrası yeniden hatırlatmak gerekir ki, yapılması gereken yoklama kaçağı ve bakaya kişilere bedelli askerlikten faydalanma imkanı sunmak değil; vicdani ret hakkının bir insan hakkı olarak tanınmasına yönelik bir mevzuat düzenlemesi yapmaktır.

Daha fazla bilgi için: [email protected] , Instagram, Facebook, Twitter

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org