Genelkurmay’ın “halkı askerlikten soğutmak” suçlamasıyla yaptığı ihbara mahkeme itibar etmedi: Beraat

“Askere Gitmeyin” adlı eylem, internet sitesi ve kitabın (üç aşamalı sivil itaatsizlik eyleminin) yargılandığı davada beraat ettik.

Beraat – Mehmet Ali Başaran

15 Ocak 2016
“Askere Gitmeyin” adlı eylem, internet sitesi ve kitabın (üç aşamalı sivil itaatsizlik eyleminin) yargılandığı davada beraat ettik.

Dün ikinci duruşmanın görüldüğü Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “Halkı Askerlikten Soğutmak” (TCK m.318) diye bir suçu işlediğim için şikâyetçi olan Genelkurmay Başkanlığı’nın ihbarına itibar edilmedi.

400 kişinin içinde bulunduğu sivil itaatsizlik eylemimiz mahkûm edilemedi. Aksi halde fatura tek başına bana kesilecekti ve adalete, hukuka ve yasaya aykırı olarak ceza alacaktım. Bu olacak iş değildi fakat olabilirdi.

Türkiye her türü hukuksuzluğun pekâlâ her an bir yerlerden fışkırdığı bir ülkedir. Sabah akşam hukuk devleti olmaktan dem vurulan, kanun devleti seviyesinin altında bulunan bir devlettir. Bu ne yazık ki böyledir. Değiştirilmesi için sevgiyle, barışla, şiddetsiz ve sivil biçimde hukukla birlikte mücadele edilmelidir.

Kararın ardından bir kez daha dile getirmekte fayda var: zorunlu askerlik angarya, vicdani ret hak, halkı askerlikten soğumak diye bir suç ihdas etmek saçmalık, “askere gitmeyin” demek gayet normaldir.

İfade özgürlüğünün kuşatma altında olduğu ve sosyal/asosyal medya ordusu tarafından linç edilmek istendiği şu sağduyusuz, gaza gelmeli, “soruşturmalı” günlerde karar sevindirici oldu.

Yargılama boyunca bana destek olan eşime, dostlarıma, arkadaşlarıma, benimle birlikte Ankara’ya gelen kardeşlere, dik ve şık duruşu kurumsallaştıran Mazlumder Ankara Şubesi’ne, avukatlarım Mahir Orak ve Okan Kadir Bektaşoğlu’na teşekkür ederim.

Hakkı söyledik. Arkasında durduk. Vakti bereketlendirdik. Allah’a şükür.

*İlk duruşmanın ardı:

http://ankara.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/dava-takip/20/mazlumderde-vicdani-redci-mehmet-ali-basarana/12357

http://www.kuremedya.com/musluman-vicdani-redci-mehmet-ali-basaran-yargilandi-11500h.html#.VpjRu_mLTIV

**

İslami gerekçelerle vicdani reddini açıklayan Mehmet Ali Başaran beraat etti

İslami gerekçelerle vicdani reddini açıklayan Av. Mehmet Ali Başaran, halkı askerlikten soğutmak suçunu işlediği iddiasıyla aleyhine açılan ceza davasından beraat etti.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi
İslami gerekçelerle askere gitmeyi reddederek vicdani reddini açıklayan Av. Mehmet Ali Başaran, “askere gitmeyin çünkü…” ifadeleriyle başlayan cümlelerin okunduğu bir eyleme katılımından dolayı halkı askerlikten soğutmak suçunu işlediği iddiasıyla aleyhine açılan ceza davasından beraat etti.

Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen sivil itaatsizlik eyleminde, Başaran’ın hazırlanmasında rol aldığı “Askere Gitmeyin” isimli kitapta yer alan ve “askere gitmeyin çünkü…” ifadeleriyle başlayan yüzlerce farklı cümle okunmuştu. Eylemin ardından Başaran hakkında açılan ceza davası 14 Ocak Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirilen karar duruşmasıyla sonuçlandı. Duruşma sonucunda Mahkeme Av. Mehmet Ali Başaran’ın beraatine hükmetti.

Aynı zamanda Mazlumder üyesi olan ve dava sürecinde Mazlumder üyesi avukatlar Mahir Orak ve Okan Kadir Bektaşoğlu tarafından savunulan Başaran, davanın ardından İslami Analiz’e yaptığı açıklamada “Hukuka aykırı bir ceza alma ihtimalimi bekliyordum. Böyle bir kararın çıkmasına sevindiğimi ifade etmem gerek” ifadelerini kullandı.

Bu yargılamadan ceza sonucu çıksaydı bu sonucun açıkça ifade özgürlüğünün hukuka aykırı bir şekilde sınırlandırılması anlamına geleceğini söyleyen Başaran, “Normal bir ülkede böyle bir iddianamenin hazırlanmaması gerekiyordu. Bu konuyla ilişkili olarak böyle bir yargısal süreci geçirmiş olmamız bile bir olağanüstülüğe işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Başaran: TCK 318 tehdit unsuru olarak bulunduruluyor

Başaran TCK 318 gibi hukuka aykırı olan yasaların değiştirilmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında “Bu yasalar, bu zorbalık kanunları birçok hakkı budamak için hukuk sisteminde bulundurulmaya devam ediyor. Bu kanunlara yarın öbür gün birilerinin kulağını çekerken lazım olur şeklinde bakılıyor ve bu hükümler tehdit unsuru olarak kanunda bulundurulmaya devam ediliyor. Bunların kaldırılması lazım” dedi.

“Halkı askerlikten soğutmak suçu akla, mantığa ve hukuka aykırı”

Başaran konuşmasında “Ben bu karardan, halkı askerlikten soğutmak şeklinde isimlendirilen suçun akıl dışı, hukuk dışı ve mantık dışı olduğunu anlıyorum. Bu kararla, “halkı askerlikten soğutmak” suçunun saçma ve pratikte bir karşılığı olmayacak bir suç olduğu bir kez tescil edilmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

“Kararı memnuniyetle karşılıyoruz”

Öte yandan, dava sürecinde Mehmet Ali Başaran’a destek veren Mazlumder Ankara Şubesi adına, başkan yardımcısı Emre Berber imzasıyla yayımlanan “Mehmet Ali Başaran’ın beraati vicdani ret hakkının meşruluğunu göstermektedir” başlıklı basın açıklamasında, “İnsan haklarına yönelik ihlallerin yaygınlaştığı içinde bulunduğumuz günlerde, Mahkeme’nin verdiği kararla Başaran’ın ortaya koyduğu vicdani ret mücadelesinin hukuka uygun ve meşru bir direniş olduğunu teyit etmiş olmasını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz.” ifadelerine yer verdi.

Berber açıklamada vicdani ret hakkının Türkiye tarafından tanınması çağrısında bulundu.

http://islamianaliz.com/haber/islami-gerekcelerle-vicdani-reddini-aciklayan-mehmet-ali-basaran-beraat-etti-32859

**

Mehmet Ali Başaran’ın beraati vicdani ret hakkının meşruluğunu göstermektedir

MAZLUMDER Ankara Şubesi Başkan Yardımcısı Emre Berber tarafından, derneğimiz üyesi Vicdani Retçi Av. Mehmet Ali Başaran’ın halkı askerlikten soğutmak suçunu işlediği iddiasıyla süren yargılamasının beraatle sonuçlanmasına dair bir basın açıklaması gerçekleştirilmiştir.

13 Mayıs 2013’te Çağlayan Adliyesi önünde ‘Halkı Askerlikten Soğutmak Suçu’nu protesto etmek amacıyla düzenlenen bir eylemde 381 kişinin katılımıyla ‘askere gitmeyin çünkü’ ifadesiyle başlayan cümleler kurulmuş, zorunlu askerliği reddetmenin bir hak olduğu vurgusuyla ilerleyen süreçte bu cümleler derneğimiz üyesi Vicdani Retçi Av. Mehmet Ali Başaran ile birlikte iki kişi tarafından daha kitaplaştırılarak yayımlanmıştır.

Kitapta yüzlerce kişinin katkısı bulunmasına rağmen sadece Av. Mehmet Ali Başaran aleyhine bir ceza davası açılmış ve Başaran Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde halkı askerlikten soğutma suçlamasıyla yargılanmaya başlanmıştır.

14 Ocak Perşembe günü saat 10:00’da bahsi geçen mahkemede Mehmet Ali Başaran’ın karar duruşması gerçekleştirilmiştir. MAZLUMDER Ankara Şubesi yönetici ve gönüllülerinin de gözlemci olarak katıldığı duruşma sonucunda, mahkeme Başaran’ın üzerine atılı suçlardan beraatine hükmetmiştir.

İnsan haklarına yönelik ihlallerin yaygınlaştığı içinde bulunduğumuz günlerde, Mahkeme’nin verdiği kararla Başaran’ın ortaya koyduğu vicdani ret mücadelesinin hukuka uygun ve meşru bir direniş olduğunu teyit etmiş olmasını memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek isteriz.

Bu vesileyle vicdani ret hakkının saygın bir insan hakkı olduğunu vurgulama gereği hissediyoruz. Bu hakkın Avrupa Konseyi üyesi 47 devletten yalnızca Türkiye’de tanınmıyor olmasının anlaşılabilir bir yanı bulunmamaktadır. Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından mahkum edilmesine sebep olan bu durumun giderilmesi ve iç hukuk tarafından acilen bu hakkın tanınması gerekliliğini tekrar vurgulama ihtiyacı hissediyoruz.

Emre Berber
Mazlumder Ankara Şubesi
Başkan Yardımcısı


http://ankara.mazlumder.org/tr/main/faaliyetler/basin-aciklamalari/1/mehmet-ali-basaranin-beraati-vicdani-ret-hakk/12556

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org