Vicdani Retçiler “Halkı Askerlikten Soğutma” Davasında Beraat Etti

İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Barış Kaygın, Berke Doruk Özden ve İsmet Sepli ile Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal katıldı.

22 Eylül 2016 tarihinde İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi’nde vicdani reddini açıklayan vicdani retçiler Barış Kaygın, Berke Doruk Özden ve İsmet Sepli bugün görülen duruşmada haklarında açılan halkı askerlikten soğutma suçlamasından beraat etti.

İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Barış Kaygın, Berke Doruk Özden ve İsmet Sepli ile Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal katıldı.

Daha önce verdikleri ifadelerin ve vicdani ret açıklamalarının arkasında durduklarını belirten vicdani retçiler halkı askerlikten soğutmayı suç olarak görmediklerini belirtti.

Daha sonra söz alan Av. Gökhan Soysal anayasaya aykırılık iddialarını tekrarladı. Savunmasında ise askere gitmemenin de askere gitmeyeceğini açıklamanın da suç oluşturmayacağını belirtti. Vicdani reddin hak olduğunu, dolayısıyla vicdani reddini açıklamanın da herhangi bir suç oluşturmayacağını söyleyerek atılı suçtan dolayı son yıllarda kimseye ceza verilmediğini ve hukuken verilmesinin de mümkün olmadığını söyledi.

Davayı bitiren mahkeme daha sonra hükmü açıklayarak vicdani retçilerin beraatine karar verdi.

Ayrıca Barış Kaygın hakkında askere gitmediği gerekçesiyle açılmış bir dava dolayısıyla yakalama kararı olduğu anlaşılması üzerine Kaygın’ın ifadesi de nöbetçi asliye ceza mahkemesi tarafından alındı.

İfadesinde hiçbir şart altında askere gitmeyeceğini belirten Kaygın bundan dolayı da suçlanamayacağını belirtti. Daha sonra söz alan Av. Gökhan Soysal, vicdani reddin hak olduğunu ve hakkını kullanan kimseye ceza verilemeyeceğini belirtti. Esas savunmalarını asıl mahkemeye sunacağını belirten Soysal’dan sonra vicdani retçi Kaygın serbest bırakıldı.

Haber: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org