Gökhan Soysal

2013 09 Kasım-Gökhan Soysal (VR-DER’in İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında vicdani reddini açıkladı)     vicdani ret açıklamam “ruh halimin güvercin tedirginliği …. Yargılanmalar sürecek, yeniler başlayacak. Kim bilir daha ne gibi haksızlıklarla karşı karşıya kalacağım? Ama tüm bunlar olurken şu gerçeği de tek güvencem sayacağım. Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde

2013 09 Kasım-Gökhan Soysal (VR-DER’in İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında vicdani reddini açıkladı)

 

 

vicdani ret açıklamam

“ruh halimin güvercin tedirginliği

….

Yargılanmalar sürecek, yeniler başlayacak. Kim bilir daha ne gibi haksızlıklarla karşı karşıya kalacağım?
Ama tüm bunlar olurken şu gerçeği de tek güvencem sayacağım.
Evet kendimi bir güvercinin ruh tedirginliği içinde görebilirim; ama biliyorum ki bu ülkede insanlar güvercinlere dokunmaz.
Güvercinler kentin ta içlerinde, insan kalabalıklarında dahi yaşamlarını sürdürürler.
Evet biraz ürkekçe ama bir o kadar da özgürce. “

hrant dink’in son yazısından

(09.11.2013 tarihinde(bugün) insan hakları derneği’nin istanbul şubesi’nde vicdani ret derneği’nin ilk genel kurulunun sonunda önceden herhangi bir konuşma metni hazırlamadığım vicdani ret açıklamasında söylediklerim)

ben söze şöyle başlayayım: ben iyi bir insan olmak istiyorum, bir insanın da zorla olumlu bir şekilde değiştirilebileceğini düşünmüyorum ve dünyayı da şu anki kötülüklerden dolayı değiştirilmesi gereken bir yer olarak görüyorum. dünyayı değiştirmek için önce kendimi değiştirmem gerektiğini düşünüyorum. bunun en başında da bize dayatılan zorunlu askerliğe karşı çıkmak geliyor. bana göre militarizm ve militarizmin kol kola yürüdüğü milliyetçilik, mücadele edilmeleri gereken şeyler değildir yok edilmeleri gereken şeylerdir.

bunun için ben bu düzenin bana zorla dayattığı askerliğe gitmeyi reddediyorum, iyi bir insan olmak için silahların gölgesinde yaşamamak gerektiğini düşünüyorum ve kürt halkına karşı, zamanında dindarlara karşı yani kendisine tehlike olarak gördüğü herkese karşı tahakküm kurmuş orduya katılmayı reddediyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org