Güney Kürdistan’daki mülteci sayısı 700 bine ulaştı!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseryası (HCR), Irak içerisinde IŞİD çetelerinden kaçarak Güney Kürdistan’a sığınanların sayısının 700 bine ulaştığını kaydetti.

HCR Sözcüsü Adrian Edwards, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlediği basın toplantısında “Irak’taki Kürdistan Bölgesi şimdi, çoğu Haziran başında gelenlerden oluşan 700 bin Iraklı yersizi ağırlıyor” dedi.

Sözcü, Güney Kürdistan’daki mültecileri kayıt altına alma işleminin Eylül sonunda tamamlanacağını belirtti.

Irak’ın farklı bölgelerinden ve Federal Kürdistan Bölgesi’nin resmi sınırları dışında kalan Kürt bölgelerinden kaçan mültecilerin çoğunluğu, okullarda, camilerde, kiliselerde, inşaat halindeki binalar ve farklı noktalarda kalıyorlar.

HCR Çarşamba günü geniş bir insani operasyon başlattıklarını duyurmuştu. Bu yardım operasyonda hedefin Güney Kürdistan’daki yarım milyon mülteciye yardım ulaştırmak olduğu kaydedilmişti.  Operasyon 10 gün sürecek. Bu süre içerisinde bölgeye 2.410 ton yardım gönderilmesi planlanıyor.

Perşembe gecesi Hewler’e ikinci bir Boeing tipi uçak dolusu çadır indirildi. Cumartesi gününe kadar yeni uçakların bölgeye yardım ulaştırması bekleniyor. Ayrıca deniz ve karayolu ile de yardımlar gönderildi.

HCR mevcut durumda Irak’taki çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlerin sayısının 1.2 milyon olduğunu belirtiyor.

FIRATNEWS

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org