Güney Sudan’da kadınlar iç savaşın birinci mağdurları oldu

“19-29 Kasım tarihleri arasında Rubkona alanında, 125 kadına acil sağlık tedavisi ve destek sağladık. Bazıları 10 yaşın altındaki kız çocuklarından oluşurken, bazıları 65 yaşın üzerinde”

İç savaşta 125 kadın ve çocuğa saldırı

06/12/2018
Güney Sudan’a 2013 yılından bu yana iç savaş yaşanıyor. Bu savaşın en ağır bedelini ise siviller ödüyor. 4 milyona yakın kişi evlerini kaybederken, açlık ve şiddet de yayıldı. Kadınlar iç savaşın birinci mağdurları oldu. Güney Sudan’da Sınır Tanımayan Doktorlar’la (MSF) çalışan ebe Ruth Okello yaptığı yazılı açıklamada, “19-29 Kasım tarihleri arasında Rubkona alanında, 125 kadına acil sağlık tedavisi ve destek sağladık. Bazıları 10 yaşın altındaki kız çocuklarından oluşurken, bazıları 65 yaşın üzerinde. Hatta hamile kadınlar da bu sert saldırılardan mahrum bırakılmadı” dedi.

Güney Sudan’da 3 yılı aşkın süredir çalıştığını belirten Okello, hiç bu kadar büyük sayıda mağdur görmediğini söyledi. Kadınların cinsel saldırının yanı sıra kamçılandığı, sopalar ve silah kabzaları ile dövüldüğü kaydedildi. MSF’ye göre saldırganlar kadınların elbiselerini, ayakkabılarını ve değerli eşyalarını çalarak, gıda yardımı için gerekli dokümanlarını yaktı. BM, küresel bir kampanya çerçevesinde kadınlara yönelik şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.
CUBA

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org