Güney Sudan’daki cinsel şiddetin sorumlusu ‘üniformalı erkekler’

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), South Sudan Law Society (SSLS), Legal Action Worldwide (LAW) adlı insan hakları örgütlerinin hazırladığı raporda, Nisan-Eylül 2015 tarihlerinde meydana gelen bin 300 tecavüz ile bin 600 kadın ve çocuk kaçırılma vakası incelendi.

Cinsel şiddetin sorumlusu ‘üniformalı erkekler’

20.05.2016
Kenya’nın başkenti Nairobi’de sivil toplum kuruluşlarının yayımladıkları raporda, Güney Sudan’daki cinsel şiddetin çoğunluğundan ordu ve milis kuvvetlerin sorumlu olduğu öne sürüldü.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), South Sudan Law Society (SSLS), Legal Action Worldwide (LAW) adlı insan hakları örgütlerinin “Güney Sudan’daki Silahlı Adamların İşlediği Cinsel Suçlar İçin Hesap Verebilirlik” başlıklı raporunda, ülkedeki cinsel saldırıların çoğunun güvenlik güçleri veya milis kuvvetlere bağlı silahlı erkekler tarafından yapıldığını ortaya koydu.

LAW Yöneticisi Antonia Mulvey, en çok üniformalı erkeklerin suçlu olduğunu belirterek, raporda sadece sorunlara değil, çözümlere de yer verildiğini söyledi. Güney Sudan’daki cinsel şiddetin, savaş suçu ve insanlığa karşı işlenen suçlara eşit olduğu ifade etti.

‘SAVAŞ SİLAHI OLARAK KULLANILIYOR’

SSLS Yöneticisi ve araştırmacılarından David Deng de ülkede 2013’ten bu yana süren savaşta cinsel saldırıların arttığını söyleyerek, milis kuvvetleri ve askerlerin cinsel şiddeti bir ‘savaş silahı’ olarak kullandığına dikkati çekti.

Deng, daha önce de hazırlanan bir çok raporda ortaya koyulan cinsel şiddet olaylarının mağduru kadın ve kızların sayısının oldukça yüksek olduğunu, ancak bölgedeki güvensizlik nedeniyle net bir rakamın söylenemeyeceğini belirtti.

Raporda, Nisan-Eylül 2015 tarihlerinde meydana gelen bin 300 tecavüz ile bin 600 kadın ve çocuk kaçırılma vakası incelendi.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9hZnJpa2EvMjAxNjA1MjAvMTAyMjg2NDUwMi9ndW5leS1zdWRhbi1jaW5zZWwtc2lkZGV0Lmh0bWw-

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org