Halep’te durum ‘felaket’: Bir haftada 34’ü çocuk, 202 sivil hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Halep’teki hastanenin yanlışlıkla hedef alındığına inanmadığını söyledi ancak kimin sorumlu olduğuna ilişkin bir açıklama yapmadı.

Halep’te bir haftada 34’ü çocuk, 202 sivil hayatını kaybetti, durum ‘felaket’

29/04/2016
Suriye’nin Halep kentinde muhaliflerin hakim olduğu bölgeye yapılan ve bir hastanenin de vurulduğu hava saldırılarında son bir haftada 18’i çocuk 123 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin bölgesindeki sivil kayıpların yanı sıra, 13’ü çocuk 71 kişinin de rejimin hakim olduğu yerlere yapılan saldırılar sonucu öldüğünü duyurdu.

Sekiz kişinin daha rejim bombardımanı sonucu hayatını kaybetmesiyle her iki tarafın saldırılarında ölen sivillerin sayısı 34’ü çocuk olmak üzere 202’ye ulaştı.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın destek verdiği El Kuds hastanesi

Halep’te önceki gün gece yarısı muhaliflerin denetiminde bulunan bölgedeki El Kuds hastanesi vurulmuş, içlerinde doktorlar, hastane çalışanları ve sivillerin de olduğu en az 27 kişi hayatını kaybetmişti.

Sınır Tanımayan Doktorlar, destek verdikleri El Kuds hastanesinde, Halep’in son çocuk doktoru Mohammed Wasim Moaz’ın da hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Hastanenin doğrudan hedef alındığı belirtiliyordu.

‘Halep’te durum felaket’

Bir süredir Halep’e saldırılarını yoğunlaştıran Suriye ordusu hastanenin kendi uçaklarıyla bombalandığı iddiasını reddederken, Rusya savunma bakanlığı da başka bir ülkenin sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Açıklamada, “Bize gelen bilgilere göre, uzun bir ateşkesten sonra ilk kez 27 Nisan Halep üzerinde IŞİD karşıtı ülkelerden birine ait bir savaş uçağı vardı” denildi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Al Arabiya al Hadath televizyonuna verdiği demeçte Halep’teki hastanenin yanlışlıkla hedef alındığına inanmadığını söyledi ancak kimin sorumlu olduğuna ilişkin bir açıklama yapmadı.

BM’nin Suriye’ye insani yardım ulaştırmaktan sorumlu yetkilisi Jan Egeland, bombardımanlar sonrası Halep’teki durumun ‘felaket’ olduğunu ve son günlerde her şeyin daha da kötüye gittiğini belirtmişti.

Suriye’nin en önemli kentlerinden Halep, muhalifler ile rejim arasında ikiye bölünmüş durumda. Her iki taraf da saldırılarla birlikte, kısa süre sonra yeniden başlayacak Cenevre görüşmelerinin sabote edilmeye çalışıldığını savunuyor.

http://www.diken.com.tr/halepte-bir-haftada-34u-cocuk-202-sivil-hayatini-kaybetti-durum-tam-bir-felaket/

**

Rusya ve ABD Suriye’de ‘silahların susması için anlaştı’ – Okumak için tıklayın

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org