HDP, Kayıp Zorunlu Asker Karadeniz’i Hükümete Sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, İzmir Buca Merkez Komutanlığı’nda zorunlu askerliğini yaparken 12 Haziran 2015’ten beri kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’e ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını sordu. Askerin Ailesi Endişeli.

Kürkçü, Kayıp Zorunlu Asker Karadeniz’i Sordu

HDP İzmir Milletvekili Kürkçü, Milli Savunma Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde zorunlu askerlik yaparken ortadan kaybolan ve 13 gündür haber alınamayan Osman Karadeniz’i sordu.

Ankara – BİA Haber Merkezi 24 Haziran 2015, Çarşamba 13:44
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, İzmir Buca Merkez Komutanlığı’nda zorunlu askerliğini yaparken 12 Haziran 2015’ten beri kendisinden haber alınamayan Osman Karadeniz’i sordu.

Osman Karadeniz’in kaybolmasındaki soru işaretlerine dikkat çeken Kürkçü, İsmet Yılmaz’a yönelik sorularında Milli Savunma Bakanlığı’nın konuya ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını sordu.

“Asker de polis de ilgilenmedi”

Kürkçü, soru önergesinde özetle şu noktalara dikkat çekti:

“Osman Karadeniz 1995 Diyarbakır doğumludur. 2014’te altı ay tutuklu kaldığı cezaevinden serbest bırakılır bırakılmaz askerliğini yapmak üzere Nisan 2015’te Buca Merkez Komutanlığına teslim olmuş ve Karargâh bölüğünde görevine başlamıştır.

“Karadeniz, 5 Haziran’da ailesine telefon ederek, genel seçimler sürecinde Diyarbakır’daki HDP mitingine yönelik saldırıya tepki göstermesi nedeniyle kışlada çıkan tartışmada darp edildiğini ve kendisine Denizli’ye sürgün edileceğinin bildirildiğini aktarmıştır.

“Karadeniz, 12 Haziran’da Buca Merkez Komutanlığı’ndan sivil çıkış yapmış, çantasını bir arkadaşı daha sonra alınmak üzere Buca’da Merkez Büfe’ye bırakmış, o tarihten sonra da kendisini gören olmamış ve bir daha haber alınamamıştır.

“Kardeşi Ali Karadeniz 15 Haziran’da İzmir’e gelerek erin Merkez Komutanlığı’ndaki üstleriyle görüşmeler yapmış ve kardeşinin akıbetiyle ilgili bilgi istemiştir. Bu görüşmelerde nizamiyedeki nöbetçi astsubay Karadeniz’in kaybından haberinin olmadığını söylemiş; ardından tabur komutanı Albay Bülent ve bölükte görevli bir astsubay başçavuş ile yaptığı görüşmelerden de bir sonuç alamayınca aynı gün akşamında Şirinyer Polis Merkezine kayıp ihbarında bulunmuştur.

“Ali Karadeniz, Şirinyer Polis Merkezi’nde beş saat bekletildikten sonra İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden gelen görevli polis memurları Osman Karadeniz ve ailesinin politik görüşlerini gerekçe göstererek erin kaybolduğunun iddia edilemeyeceğini, bulunduğu söylenen yerlerin kamera kayıtlarında bilgi verici herhangi bir görüntü olmadığını söyleyerek aileyi Polis Merkezi’nden çıkartmıştır.

“Karadeniz ailesi 21 Haziran’da İzmir Cumhuriyet savcılığına giderek cep telefonu sinyali ve kamera kayıtlarının incelenmesi için başvuruda bulunmuş, savcılık başvuru üzerine ailenin Buca Merkez Komutanlığı’ndan Osman Karadeniz’in birliğinden çıkış yaptığına dair belge getirmesini istemiş ancak Buca Merkez Komutanlığı böyle bir belgeyi aileye vermekten kaçınmıştır.”

Sorular

Kürkçü, bu çerçevede Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a şu soruları yöneltti:

* Bakanlığınız zorunlu askerlik hizmetini yapmakta olan Osman Karadeniz’in şüpheli gaybubetinden haberdar mıdır? Haberdar ise bu kayıp vakası üzerine soruşturma başlatmış mıdır? Başlatmışsa bu soruşturmanın içeriği ve ulaşılan sonuçlar nelerdir?

* Karadeniz ailesinin iddia ettiği gibi 05.06.2015 tarihinde Buca Merkez komutanlığı kışlasında erler arasında şiddete varan bir tartışma ve darp olayı yaşanmış mıdır?

* Osman Karadeniz’in bu olay üzerine sürgün edildiği doğru mudur? Karadeniz’in sürgüne gönderilmesinin politik bir nedeni var mıdır?

* Değilse Denizli’ye sürgün veya nakil gerekçesi nedir? Başka bir birliğe gönderilmiş değilse sivil giyimli olarak Buca Merkez Komutanlığı’ndan ayrılmasının nedeni nedir?

* Buca Merkez Komutanlığı’nın güvenlik kamera kayıtları incelenmiş midir? Bu kayıtlarda Osman Karadeniz’in çıkış yaptığı görülmüş müdür?

* Denizli’de nakil olunan komutanlık kamera kayıtları incelenmiş midir? Kendisinin birliğine teslim olup olmadığı anlaşılmış mıdır?

* Savcılığın istediği Osman Karadeniz’in birliğinden çıktığını gösterir belgenin aileye verilmemesinin sebebi nedir? (EKN)

http://www.bianet.org/bianet/siyaset/165554-kurkcu-kayip-zorunlu-asker-karadeniz-i-sordu?bia_source=rss

**

Kayıp Zorunlu Askerin Ailesi Endişeli

İzmir’de zorunlu askerlik yaparken Denizli’ye gönderilen ve 11 Haziran’dan bu yana haber alınamayan 20 yaşındaki Diyarbakırlı Osman Karadeniz’in ailesi endişeli.

Diyarbakır – BİA Haber Merkezi 23 Haziran 2015, Salı 16:45
İzmir’de zorunlu askerlik yaparken 11 Haziran’dan bu yana kendisinden haber alınamayan Diyarbakırlı Osman Karadeniz’in annesi Rahime Karadeniz, oğlunu askerlerin kaybettiğini, bulunması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan yardım istediğini söyledi.

Osman Karadeniz’in ablası Zozan Karadeniz de kardeşinin kaybolmasını “karanlık bir olay” sözleriyle değerlendirdi.

“Askere isteyerek gitmişti”

Radikal’de yer alan ve Doğan Haber Ajansı’ndan Ahmet Ün ve Serdar Sunar imzası taşıyan habere göre, İzmir’in Buca ilçesinde askerlik yaparken Denizli’ye gönderilen ve bir daha kendisinden haber alınamayan Karadeniz’in Diyarbakır’da yaşayan ailesi, çocuklarını bulmak için askeri yetkililerle yaptıkları görüşmeden bir sonuç alamadıklarını, hayatından endişe duyduklarını belirtti.

Anne Rahime Karadeniz, “Ben oğlumu istiyorum. Askerler benim oğlumu kaybettirdi. Biz askere güvenerek oğlumuzu onlara teslim ettik. Oğlum zorla askere gitmedi, isteyerek gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’tan oğlumun bulunması için yardım etmelerini istiyorum. Ben Osman’ımı istiyorum” dedi.

“Dağda arayın”

Osman Karadeniz’le en son 11 Haziran’da telefonda konuştuğunu ve bir daha kendisinden haber alamadıklarını söyleyen abla Zozan Karadeniz ise şunları söyledi:

“Telefon görüşmesinde Osman Denizli’ye sürgün edildiğini anlattı. Kardeşime ulaşamayınca Denizli ve Buca’daki birlikleri aradık ama olumlu bir cevap alamadık.

“Bu olayı karanlık bir olay olarak düşünüyoruz. İzmir Buca’daki kışlaya gittiğimizde, ‘Gidin kardeşinizi farklı yerde arayın’ dediler. Farklı yer dedikleri ise, dağa gitmeyi kast ediyorlar.

“Askeri yetkililer, ‘Çocuğunuzu gidin dağda arayın, İdris Baluken sizin tanıdığınız zaten. Baluken bu konuda size cevap verir’ dediler.

“Kardeşimin neden Denizli’ye sürgün edildiğini sorduğumuzda ise, ‘Kriterlerimiz böyle’ diye yanıt verdiler.

“Diyarbakır’da 5 Haziran günü HDP’nin mitinginde yapılan bombalı saldırının ardından kışlada büyük bir tartışmanın olduğunu söylüyorlar. Bu iddialar, askeri yetkiler tarafından reddedildi.

“Tüm siyasi partilere çağrımız, kardeşim Osman’ın sağ salim bulunmasını istiyoruz. Tek sorumlu TSK’dır. Kardeşimizi bulup bize getirmeleri gerekiyor. Çok kaygılıyız. Kardeşimin başına bir şeyler getirilmiş diye endişe ediyoruz. Biz bu olayın peşini asla bırakmayacağız.” (EKN

http://www.bianet.org/bianet/militarizm/165536-kayip-zorunlu-askerin-ailesi-endiseli

**

Genelkurmay’dan kayıp er açıklaması

25/06/2015 21:13
Genelkurmay Başkanlığından, kaybolduğu ileri sürülen Piyade Er Osman Karadeniz’in tertip edildiği birliğe katılmak için İzmir Merkez Komutanlığından kontrollerin ardından çıktığı, bununla ilgili güvenlik kamerası görüntülerinin bulunduğu belirtilerek, Karadeniz’in hala birliğine katılmadığı ve firari durumunda olduğu bildirildi.

RADİKAL – Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, İzmir Merkez Komutanlığı emrinde görevli Piyade Er Karadeniz hakkında bazı basın yayın organlarında haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

Söz konusu haberler üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in ivedi bilgi notu hazırlanması konusunda direktif verdiği belirtilen açıklamada, Karadeniz’in 15. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında acemi eğitimini tamamlamasının ardından 18 Nisan 2015’te İzmir Merkez Komutanlığına katıldığı belirtildi.

Karadeniz’in yapılan personel güvenlik incelemesinde hakkında mahkumiyet cezası bulunduğunun tespit edildiği ve bu nedenle Kara Kuvvetleri Komutanlığının emri gereği görev yerinin değiştirildiği bildirilen açıklamada, söz konusu erin Ege Ordu Komutanlığınca Denizli’deki 11. Motorize Piyade Tugay Komutanlığı emrine tertip edildiği kaydedildi.

Karadeniz’in yeni birliğine katılmak üzere bir gün yol izni verilerek 12 Haziran’da İzmir Merkez Komutanlığı nizamiyesinden, nöbetçi astsubayının kontrolünde çıktığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Piyade Er Osman Karadeniz’in birlikten ayrılmadan önce arkadaşlarıyla yaptığı konuşmada nizamiyeden çıktıktan sonra birkaç gün İzmir’de gezeceğini, daha sonra Diyarbakır’a ailesinin yanına gideceğini, ailesiyle görüştükten sonra da yeni birliğine katılacağını beyan etmiştir. 15 Haziran’da Piyade Er Osman Karadeniz’in 11. Motorize Piyade Tugay Komutanlığınca katılış yapmadığının bildirilmesi üzerine İzmir Merkez Komutanlığı tarafından konuyla ilgili araştırma yapılması talimatı verilmiş, bunun üzerine İzmir şehirlerarası otobüs terminalinde yapılan araştırma sonucunda Piyade Er Osman Karadeniz’in herhangi bir yere gittiğine dair seyahat kaydına rastlanılmamıştır. İzmir Merkez Komutanlığınca 15 Haziran’da Piyade Er Osman Karadeniz’in yakınlarıyla yapılan telefon görüşmesinde yakınlarının da kendisinden haber alamadıklarını ve endişe duydukları öğrenilmiştir. 16 Haziran’da İzmir Merkez Komutanlığına gelen Piyade Er Osman Karadeniz’in kardeşi Mehmet Ali Karadeniz’den kardeşinin bölücü terör örgütü ile bağlantısının olduğu bilgisi alınmıştır.”

Ailesinin kayıp başvurusu üzerine emniyet birimlerince yapılan araştırmada merkez komutanlığı yakınındaki bir evden alınan güvenlik kamerası görüntüsünde, Karadeniz’in nizamiyeden çıkışının görüldüğü belirtilen açıklamada, “Adı geçen er 25 Haziran itibarıyla halen tertip edildiği 11. Motorize Piyade Tugay Komutanlığına katılış yapmamış olup firar durumundadır” ifadesine yer verildi.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/genelkurmaydan_kayip_er_aciklamasi-1385863

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org