Hiçbir İsrail Askeri Bu Şeytani Savaşa Karşı Ayağa Kalkıp Katılmayı Reddetmedi – Gideon Levy

Kimse ayağa kalkmadı. Şu ana kadar bilindiği kadarıyla savaşın başlangıcından bu yana IDF(İsrail Silahlı Kuvvetleri)’de askere alınmadan önce bir genç adam dışında tek bir itaatsizlik vakası bile kaydedilmedi.

Hiçbir İsrail Askeri Bu Şeytani Savaşa Ayağa Kalkıp Katılmayı Reddetmedi

3 Ocak 2024
Kimse ayağa kalkmadı. Şu ana kadar bilindiği kadarıyla savaşın başlangıcından bu yana IDF(İsrail Silahlı Kuvvetleri)’de askere alınmadan önce bir genç adam dışında tek bir itaatsizlik vakası bile kaydedilmedi.

Pilotlar daha önce hiç bombalamadıkları şekilde bombalıyor, drone operatörleri daha önce hiç görülmemiş miktarlarda uzaktan kumandayla öldürüyor, topçular her zamankinden daha fazla bombalıyor, ağır mühendislik-ekipman operatörleri daha önce hiç yok etmedikleri şekilde imha ediyor ve hatta gardiyanlar bile mahkumlara daha önce hiç yapmadıkları kadar kötü davrandılar ve kimse ayağa kalkmadı.

Filistinliler, geçen ay Gazze Şeridi’nin güneyindeki gıda kıtlığının ortasında gönüllüler tarafından sunulan yardım gıdalarından paylarını almak için bir araya geldi.

Filistinliler, geçen ay Gazze Şeridi’nin güneyindeki gıda kıtlığının ortasında gönüllüler tarafından sunulan yardım gıdalarından paylarını almak için bir araya geldi. Kredi: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/ REUTERS
Yüzbinlerce yedek ve kariyer subayı arasında -yaşları, statüleri ve beyinleri yıkanmış olması nedeniyle normal askerleri bir kenara bırakalım- tek bir asker ya da subay, pilot ya da topçu, paraşütçü ya da Golani askeri bile şunu söylemedi: Bu kadarı yeterli. . Katliamda yer almaya devam etmeye, insanlık dışı acılara ortak olmaya hazır değilim. Sde Teiman ve Megiddo güvenlikli hapishaneleri arasında olup bitenler hakkında gerçeği söylemek için ayağa kalkan ve kelepçeleri masaya koyan bir gardiyan da olmadı .

Görünüşte IDF, arka planda hiçbir sesin olmadığı, tamamen karşılıklı anlaşmaya dayalı bir savaştan memnun olmalı. Ancak itaatsizliğin tamamen yokluğu, korkunç düşüncelere yol açmalıdır; iyi vatandaşlıktan ziyade otomatik itaate işaret eder. Savaşçılar arasında henüz şüphe uyandırmayan bu kadar acımasız bir savaş, ahlaki körlüğü yansıtıyor. Pilotlar ve drone operatörleri bir şeydir; kurbanlarını ekrandaki küçük noktalar olarak görürler. Ama Gazze’deki asker ve subaylar ne yaptığımızı görüyor. Çoğu yedek asker, ebeveynler ve çocuklar.

Yerinden edilmiş Filistinliler Cuma günü Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’ta bir çadır kampına sığındılar.

Her şeyden mahrum bir milyondan fazla insanın Refah’ta toplandığını görüyorlar. Sokaklardaki cesetleri, harabelerdeki yaşam kalıntılarını, oyuncak bebekleri ve yataklarını, yırtık pırtık paçavraları ve kırık mobilyaları görüyorlar. Bütün askerler Hamas’ın suçlu olduğunu, tüm Gazze’nin Hamas olduğunu, tüm bunları hak ettiklerini ve bunun İsrail’e fayda sağlayacağını mı düşünüyor?

Geçen yıl 7 Ekim’den önce burada yaşananlar dikkate alındığında itaatsizliğin yokluğu daha da netleşiyor. İtaatsizlik her zamankinden daha meşru ve yaygın bir silah haline geldi; binlerce pilot ve yedek asker onu kullanmakla tehdit etti.

Temmuz ayında Silah Arkadaşları hareketi, rejim darbesinin geçmesi halinde 40 birlikten yaklaşık 10.000 yedek askerin yedek göreve gönüllü olmayacağını duyurdu . Mart ayında eğitim tatbikatlarına katılmayacağını belirten 180 pilot ve navigatörün yanı sıra, özel harekât ve siberden 300 askeri doktor ve 650 yedek askere katıldılar. İtaatsizliği tehdit eden bu kadar çok insan varken, bunun tamamen yokluğu artık özellikle gürültülü.

Silah Arkadaşları protestocuları Temmuz 2023’te Hemed kavşağında.

Silah Arkadaşları protestocuları Temmuz 2023’te Hemed kavşağında. Kredi: Olivier Fitoussi
Sonuç olarak, kariyer ve yedek askerlerin birçoğu, Gazze’deki kan dökülmesinin ve yıkımın aksine, rejim darbesinin itaatsizliğin haklı ve uygun bir nedeni olduğuna ikna olmuş durumda. Ordu bütün bir bölgeyi sakinleriyle birlikte yerle bir ediyor ve bu durum güçlerimizin vicdanını rahatsız etmiyor. Makullük maddesi bazılarını daha çok rahatsız etti. Benjamin Netanyahu ve Yariv Levin yüzünden itaatsizlikle tehdit eden o 10.000 asker şimdi nerede? 180 pilot nerede?

Gazze’yi bombalamakla, yerle bir etmekle, yok etmekle ve binlerce çocuk da dahil olmak üzere sakinlerini ayrım gözetmeksizin öldürmekle meşguller . Nasıl oldu da Salah Şehadeh’in evinin bombalanması ve 11’i çocuk 14 sakinin ölümü, 27 pilotun saldırı görevlerinde görev yapmayı reddedeceklerini belirttiği “pilot mektubu”na yol açtı – ve şimdi ortada bir kartpostal bile yok tek pilottan mı? 2003’ten bu yana pilotlarımıza ne oldu, askerlere ne oldu?

Geçen ay Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehri.

Geçen ay Gazze’nin güneyindeki Han Yunus şehri. Kredi bilgileri: Muhammed Salem/Reuters
Cevap görünüşte açık. İsrail, 7 Ekim dehşetinden sonra her şeyi yapmasına izin verildiğini ve yaptığı her şeyin değerli, ahlaki ve yasal olduğunu söylüyor. Savaş sırasındaki itaatsizlik, eğitimdeki itaatsizlikten çok daha sert bir adımdır ve aslında vatana ihanetle eşdeğerdir. Savaşan kardeşlere zarar verebilir. Ancak yaklaşık 90 gün süren şeytani savaşın ardından itaatsizliğin tamamen ortadan kalkması sevinilecek bir şey değil. İyi değil. Belki birkaç yıl sonra bazıları pişman olacak. Belki bazıları bundan utanacaktır.

Kaynak: Haaretz

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org