HRW: ABD, Suriye’de sivil kayıplardan kaçınmak için gereken önlemleri almıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Halep’teki El Cinah Camii’ne 16 Mart’ta düzenlenen ve en az 50 sivilin ölümüne yol açan saldırı sırasında camide din dersi verildiğine dikkat çekti.

HRW: ABD, Halep’teki El Cinah Camii’ni vurdu

© REUTERS/ Hamad I Mohammed
19.04.2017
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Halep’teki El Cinah Camii’ne 16 Mart’ta düzenlenen ve en az 50 sivilin ölümüne yol açan saldırıya ilişkin bir rapor hazırladı. HRW, ABD’nin, hedef aldığı noktanın cami olduğunu tespit edemediği sonucuna vardı.

Halep’teki El Cinah Camii’ne 16 Mart’ta düzenlenen ve en az 50 sivilin ölümüne yol açan saldırıya ilişkin bir rapor hazırlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD’nin Suriye’de sivil kayıplardan kaçınmak için gereken önlemleri almadığını açıkladı. HRW, ABD uçaklarının camiyi vurduğuna işaret etti.

ABD’nin, hedef aldığı noktanın cami olduğunu tespit edemediği sonucuna varan HRW uzmanları, saldırı sırasında camide El Kaide ve diğer silahlı grupların görüşme yaptığı iddiasıyla ilgili kanıt bulamadıklarını belirtip, o esnada camide din dersi verildiğine dikkat çekti.

‘ABD, BUNUN TEKRARLANMAMASI İÇİN ÇABA GÖSTERMELİ’

ABD’nin hatasının faturasını onlarca sivilin ödediğini vurgulayan HRW yetkilisi Ole Solvang da, “ABD hükümeti, saldırıdan önce nelerin yanlış gittiğini belirlemek ve bunun tekrarlanmaması için çaba sarf etmeli” dedi.

Suriye, Irak ve Afganistan’da yürüttüğü operasyonlarda sık sık sivillerin can kaybına sebep olmasıyla gündeme gelen ABD’nin bu kez Halep bölgesindeki bir camiyi vurduğu iddia edilmişti. ABD’li yetkililer, El Kaide hedeflerinin vurulduğunu savunmuştu.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), saldırıdan sonraki açıklamasında, ABD’nin bir camiyi vurduğunu belirtmiş ancak ABD ordusu yetkilileri, dün bir hava saldırısı gerçekleştirerek bazı El Kaide militanlarını öldürdüğünü kabul etti ancak bir camiye saldırmadıklarını savunmuştu.

Albay John J. Thomas, “Biz herhangi bir camiyi hedef almadık. Bir camiden 15 metre uzakta militanların sıklıkla buluştuğu bir binayı hedef aldık. Fakat cami hâlâ ayakta” diye konuşmuştu.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org