HRW: IŞİD Kobanê’de kasıtlı olarak sivilleri hedef aldı, savaş suçu işledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/HRW) bugün yaptığı açıklamada, İslam Devleti’ne (IŞİD) mensup olduğuna inanılan silahlı militanların 25 Haziran’da Kobanê’ye yaptıkları saldırıda sivilleri kasıtlı olarak öldürdüğünü ifade etti.

HRW: IŞİD Kobanê’de Sivilleri Hedef Aldı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD’in Kobanê saldırısında kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını, bunun savaş suçu olduğunu açıkladı. Saldırılarda en az 233 sivil öldürüldü, en az 273 kişi de yaralandı.

New York City – BİA Haber Merkezi 06 Temmuz 2015, Pazartesi 17:04
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch/HRW) bugün yaptığı açıklamada, İslam Devleti’ne (IŞİD) mensup olduğuna inanılan silahlı militanların 25 Haziran’da Kobanê’ye yaptıkları saldırıda sivilleri kasıtlı olarak öldürdüğünü ifade etti.

Suriyeli Kürt yetkililer ve yerel insan hakları grupları bu saldırılarda 233 – 262 civarında sivilin öldürüldüğünü ve en az 273 kişinin de yaralandığını belirttiler.

Aralarında saldırıda yaralanan sekiz kişinin de bulunduğu on beş tanık, İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne yerel makamların ve bölge sakinlerinin IŞİD olarak teşhis ettiği saldırganların sivilleri nasıl kasten öldürdüklerini anlattı.

“Savaş suçu”

HRW’den Letta Tayler “Saldırıdan kurtulanların anlattıkları, bunun, asıl amacı yerli halkı terörize etmek olan bir IŞİD katliamı olduğunu düşündürüyor. Tüm veriler bunun bölgedeki sivil nüfusa yönelik planlı bir saldırı olduğunu gösteriyor” dedi.

“Devlet dışı gruplar dahil olmak üzere savaşan tüm tarafların sivilleri kasıtlı olarak hedef alan, siviller ve savaşçılar arasında ayrım gözetmeyen saldırılarda bulunması veya umulan askeri kazanımla orantısız bir sivil kayba yol açması yasaktır. Suç işleme kastıyla hukuk dışı saldırılar planlamak, emretmek veya gerçekleştirmek de bir savaş suçudur.”

“Kaçanlara ateş açıldı”

Saldırı 25 Haziran sabahı 04:00 sularında, savaşçıların Kobanê’nin etrafında bomba yüklü üç aracı patlatmasıyla başladı. Ardından beyaz arabalarla veya yaya olarak şehre giren saldırganlar sokaklarda kaçışan veya güvenli bölgeye arabalarıyla gitmeye çalışan insanlara ateş açtı.

Tanıklar, yerel yetkililer ve ölenlerin akrabaları, bazı saldırganların sivilleri evlerine kadar takip ederek ailelerinden çok sayıda kişiyi öldürdüklerini söyledi.

HRW’nin açıklamasına göre, saldırganlar Kobanê’nin kontrolünü elinde tutan Halk Savunma Birliği’nin (YPG) ve son aylarda YPG ile birlikte IŞİD’e karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’ndan grubun üniformalarına benzeyen giysilerle kimliklerini gizlemişlerdi.

“Keskin nişancılar vardı”

Tanıkların yanı sıra ölenlerin akrabalarından on iki kişi ve altı yerel aktivist, İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne keskin nişancıların da çatılardan sivillere ateş açtıklarını, ölüleri ve yaralıları almaya çalışan sivilleri vurduklarını ve düzinelerce sivili rehin aldıklarını söylediler.

Saldırıdan kısa süre sonra YPG ile IŞİD arasında başlayan çatışma, YPG şehrin kontrolünü yeniden ele geçirdiği 27 Haziran’a kadar devam etti.

Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) yetkililerinin yanı sıra YPG de saldırıda 233 sivilin öldüğünü, 23’ünün Kobanê bölgesinin güney ucundaki Barh Botan köyünden olduğunu bildirdi.

Suriye İhlalleri Belgelendirme Merkezi adlı izleme grubu, 12 çocuk ve 67 kadının da dahil olduğu, tamamı sivillerden oluşan ve bu saldırılarda öldürülen 262 kişinin isimlerini yayınladı.

Rojava İnsan Hakları Örgütü ise ölen sivillerin kısmi bir listesini açıkladı. Bu listede de 14 çocuk bulunuyor. (AS)

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/165835-hrw-isid-kobane-de-sivilleri-hedef-aldi?bia_source=rss

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org