İHD Siirt Şubesi: Tüm gençleri vicdani ret açıklamaya davet ediyoruz

Gençler vicdani redde davet edildi 16 Mayıs 2015 08:25 İHD Sêrt (Siirt) Şubesi, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Vicdani ret hakkının evrensel bir hak olduğuna ve tanınması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “AKP vicdani ret hakkını, bedelli askerlik ile satma yoluna gitti” denildi. Kışlalarda şüpheli asker ölümlerinin çok sık yaşandığına vurgu

Gençler vicdani redde davet edildi

16 Mayıs 2015 08:25
İHD Sêrt (Siirt) Şubesi, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Vicdani ret hakkının evrensel bir hak olduğuna ve tanınması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “AKP vicdani ret hakkını, bedelli askerlik ile satma yoluna gitti” denildi.

Kışlalarda şüpheli asker ölümlerinin çok sık yaşandığına vurgu yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanlığı’nın 2012 yılı verilerine göre son 10 yılda askeri kışlalarda şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren asker sayısının 934 olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Silahlı çatışmalarda yaşamını yitiren asker sayısı ise 818’den daha fazladır. Bunun yanı sıra Türkiye’de silahlı çatışmalar kesin olarak sona erdirilmemiş olup, kalıcı çatışmasızlık henüz sağlanmamıştır. Kürt sorununun demokratik yolla çözümünde henüz kalıcı barışa giden yolu açacak müzakereler dahi başlatılmamıştır” denildi. Askere gitmek istemeyen yurttaşların askerlikten muaf tutulmasının talep edildiği açıklamada, “Bizim gibi düşünen tüm gençleri vicdani ret hakkını açıklamaya davet ediyoruz” çağrısı yapıldı.

SÊRT

http://www.ozgur-gundem.com/haber/134003/gencler-vicdani-redde-davet-edildi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org